Že to funguje a taneční prvky dokážou pomoci zapomenout na potíže, které nemoc přináší, ukazují zahraniční zkušenosti s projektem Dance Well, do něhož je nyní zapojeno pět zemí. Nejvíce se pražští organizátoři inspirují zkušenostmi týmu z italského Bassano del Grappa, kde s ním začali a tyto lekce se staly velmi populární; pochvalují si je nejen samotní účastníci, ale změnu pociťují i jejich rodinní příslušníci.

| Video: Youtube

Na pražském Žižkově se tohle všechno teprve začne vytvářet. Cílem je nabídnout prostředí, které bude komfortní pro všechny zúčastněné, řekla v pondělí 13. března Deníku Barbora Čermák z divadla pro tanec PONEC, které se na akci podílí.

A ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová je přesvědčena, že už na konci prvního setkání se návštěvníci budou cítit šťastně a pocítí ozdravnou sílu tance.

Nepochybuje, že k tomu výrazně přispějí umělci vyškolení jako lektoři, kteří pomohou uvědomovat si fungování vlastního těla v prostoru a vést k maximální svobodě pohybu. Hovoří o uměleckém týmu, kam patří Cécile Da Costa, Bára Látalová, Hana Polanská, Markéta Vacovská a Roman Zotov Mikshin.

Podle Čermák je na první lekci, kterou bude hostit Kulturní centrum Vozovna, přihlášeno 12 účastníků. Taneční „cvičení“ je určeno těm, kterým vstoupila do života Parkinsonova choroba nebo jiné pohybové omezení; přesto nechtějí rezignovat na společenskou soudržnost a mají zájem o sebe pečovat.

Divadlo PONEC na svém webu ohlašuje, že zváni jsou skutečně všichni zájemci: „Bez ohledu na věk, pohybové omezení a zkušenosti.“