Celková proměna Vítkova je rozdělena do šesti etap a zabere několik let. Primátorův náměstek pro životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN) odhaduje celkové náklady investice na 373 milionů korun. Kromě úprav zeleně, laviček a dalšího městského mobiliáře je v plánu vznik promenády až k Ohradě.
Zástupci magistrátu přiznali, že záměr konzultovali s radnicemi Prahy 3 a Prahy 8, aby se neopakovala situace, kdy se místní vzbouřili proti plánované stavbě veřejných toalet a zahradnického domku v Petřínských sadech.
Podle webu třetí městské části v první fázi asfaltové parkoviště před památníkem nahradí volný prostor s fontánou. Bude zde i kiosek s občerstvením a WC, které budou zapuštěny do svahu směrem ke Karlínu. „Tohle místo je jedno z nejošklivějších a proměna tu bude nejvíc viditelná. Právě zde chceme začít,“ řekl při srpnovém jednání přímo na Vítkově vedoucí oddělení péče o zeleň z pražského magistrátu Dan Frantík.
„Nejzajímavější na projektu revitalizace Vítkova je množství vodních prvků, které se budou realizovat na hlavní tepně parku, zmizí nevzhledná asfaltová komunikace, která v minulosti sloužila pro příjezd delegací, které měly uctívat památku mumifikovaného Klementa Gottwalda,“ citovaly Novinky žižkovského místostarostu Tomáše Mikesku (TOP 09 a STAN).
Prioritou radnice je zachování stromů a zeleně v co nejvyšší míře. Magistrátní radní Hlubuček slíbil, že se kácet nebude – k zemi půjdou maximálně tři uschlé dřeviny. Podle Frantíka se každopádně počítá s výsadbou desítek nových stromů, mezi nimi by měly být i asijské sophory či javory.
Nový pěší přístup z Karlína
Mikeska novinářům připomněl, že před třiceti lety byl Vítkov vytipován jako jeden ze čtyř nejdůležitějších parků (spolu s Petřínem, Stromovkou a Letnou), o které se bude město starat. Zatím však na rozdíl od zmiňovaných míst jedna z dominant svérázné pražské čtvrti působí zanedbaně. S trochou nadsázky se dá říct, že tu rušno bylo naposledy před 600 lety, kdy tady vybojoval Jan Žižka s husity jednou ze svých nejslavnějších bitev proti křižáckým vojskům. Praha přitom architektonickou soutěž na revitalizaci Vítkova vypsala už v roce 2000. Zahájení prací dosud bránily politické i majetkové spory.
Lidé z okolí přesto Vítkov často využívají k procházkám, ke sportováním a díky veřejným grilovacím místům s pěkným výhledem na část metropole také k zábavě s přáteli. Problematický je však přístup z Karlína. Původně se počítalo s výtahem, který by vedl od Žižkovského tunelu až na vrch, ale podle informací Pražského deníku tento nápad zavrhuje kvůli technické i finanční náročnosti.
Nový pěší přístup by však mohl vybudovat soukromý investor stavějící v Karlíně, nebo Správa železnic v místě uvažované nové karlínské vlakové zastávky. Magistrát v rámci revitalizace s napojením cest směrem na severní svah počítá. Na konci minulého roku na jižní svahu vznikla vinice, která navazuje na středověkou tradici. Víno zde pěstoval i konšel Vítek, po němž je vrch pojmenován. V 90. letech 19. století byl pověřen zahradní architekt František Thomayer úpravou západního svahu a začala postupná proměna území na park.