Politický proces zvaný Kafka a spol. proběhl se skupinou mladých lidí zaměstnaných u Spolany Neratovice, kteří na začátku 50. let nesouhlasili s novým politickým režimem a tím, co představoval. Nesouhlas se projevoval různými sabotážními akcemi v továrně.

„Jejich plány byly ale spíše vzdušnými zámky a neměly potenciál režimu vážněji škodit,“ uvedli organizátoři z Právnické fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu pro studium totalitních režimů, kteří na rekonstrukci spolupracovali s Národním archivem.

Státní bezpečnost nicméně jejich činnosti využila, zveličila ji a postavila mladé kamarády před Státní soud, kde byli všichni ve vykonstruovaném procesu exemplárně odsouzeni.

„Případ je typickým příkladem svévolného zacházení s právem v 50. letech a rovněž i ukázkou zlovůle komunistické justice,“ napsali organizátoři.

Rekonstrukci zaštítil festival proti totalitě Méně Tekel. Hlavní postavy procesu předvedly studenti Právnické fakulty UK. Akce navazuje na dvanáctiletý projekt spolupráce festivalu a fakulty, kdy byly v režii spoluzakladatele Méně Tekel Jana Řeřichy zpracovány a veřejnosti představeny kauzy reflektující mechanismy totalitní justice.