Ten, kdo v pondělí vyrazil na návštěvu Hradu, nemusel vystát dlouhou frontu, jako tomu bývalo před vypuknutím pandemie. Pomohla k tomu absence zahraničních turistů i zrušení plošných kontrol ze strany kanceláře prezidenta.

Návštěvníci tak mohou znovu obdivovat katedrálu sv. Víta, Starý královský palác, baziliku sv. Jiří i Zlatou uličku.

Až do konce září láká sídlo českých králů turisty na zvýhodněné vstupné na vyhlídkovou věž katedrály. O polovinu levnější jsou služby průvodců. Jelení příkop a Jižní zahrady zůstanou z důvodu rekonstrukce uzavřeny. Při návštěvě je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a mít nasazenou roušku.

Unikátní výstavu v pondělí spustilo Národní muzeum. Jmenuje se Držíme spolu a představuje kolekci ochranných roušek. Instituce začala předměty související s nemocí covid-19 shromažďovat záhy po vypuknutí pandemie. „Jedním z hlavních úkolů muzea je dokumentovat dění a nechávat budoucím generacím obraz naší doby, včetně uchovaných sbírkových předmětů,“ prohlásil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. „Symbolicky v den, kdy již není nutno zakrývat venku naše tváře rouškami, otevíráme malou výstavu těch nejzajímavějších,“ dodal.

Do vil s rezervací

Pondělí tradičně patří servisu a údržbě. Až v úterý tak otevřou některé objekty patřící Muzeu hlavního města Prahy, konkrétně půjde o Müllerovu a Rothmayerovu vilu a Studijní a dokumentační centrum Norbertov. „Na vilách máme rezervační online systém s časy, čímž regulujeme návštěvnost. Kromě klasických nařízení vyžadujeme do vnitřních prostor nošení roušek,“ sdělila Olga Šámalová, náměstkyně ředitelky muzea hlavního města.

Podle ní jsou turisticky nejnavštěvovanější pražské věže, tedy Prašná brána, Petřínská rozhledna s bludištěm, Svatomikulášská zvonice a obě mostecké věže. „V dobách, kdy v Praze byli zahraniční turisté, se tvořily obrovské fronty. Čeští návštěvníci mají nyní jedinečnou možnost dostat se do památek bez front a více si to užít,“ myslí si Šámalová.

Již minulý týden otevřela hlavní budova muzea na Florenci, dům U Zlatého prstenu v Žatecké ulici, Zámecký areál Ctěnice, Novomlýnská vodárenskávěž a Podskalská celnice na Výtoni. „Chodí k nám zatím jen desítky lidí, bohužel zatím v posledních dvou víkendech nebylo příznivé počasí,“ dodala Šámalová.

Jako doma

Od pondělka jsou v provozu také turistická informační centra. „Od pondělí jedeme podle standardní otevírací doby. Na vstupné do Staroměstské radnice nabízíme 50% slevu. Na vycházky s průvodcem pak 20% slevu,“ říká Barbora Hrubá, mluvčí agentury Prague City Tourism.

Městská firma nyní spouští kampaň nazvanou Buďte v Praze jako doma. Každý tuzemský turista dostane za noc strávenou v Praze benefitní body, které bude moci využít pro volný vstup do nejrůznějších pražských objektů.

Vedení metropole do přilákání tuzemských turistů investuje celkem 100 milionů korun. „Současnou situaci vnímáme jako velkou příležitost turismus v Praze kultivovat,“ říká radní Hana Třeštíková (Praha sobě) s tím, že město má již připravenou strategii.

Agentura Prague City Tourism ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje (IPR) zpracovala koncepci příjezdového cestovního ruchu. „Schválili jsme dokument Koncepce prostupnosti a kultivace Královské cesty a Hradebního korza, aktuálně pracujeme na jeho implementaci. Rozpracovaný je i pasport stánků a kiosků v Pražské památkové rezervaci,“ dodává Třeštíková.