Stěžejní součástí programu se stane pietní akt chystaný na podvečer v úterý 16. ledna. Studentská rada filozofické fakulty však ve spolupráci s dalšími studentskými spolky připravila i jiné akce, jež se v rámci Palachova týdne mají také stát odrazem tragických událostí z prosince a zaměří se na postavení studentstva.

Dobrovolníci sbírají a následně i ukládají svíčky a květiny z pietního místa před budovou Karolina.
Ze svíček zapálených za oběti střelby vznikne dílo. Stejně jako z těch za Havla

Palachovo vystoupení spojené s obětováním vlastního života mělo být nejen protestem proti změně poměrů v tehdejší Československé socialistické republice po vstupu okupačních vojsk armád zemí Varšavské smlouvy v srpnu předchozího roku (což přineslo konec domácích reformních snah i nadějí spojovaných s dubčekovským vedením komunistické strany a nástup husákovské normalizace).

Historie nás učí, že Palach se tím, že zaplatil nejvyšší možnou cenu, snažil veřejnost burcovat; „probudit z letargie“ a vyzvat k ráznějším vystoupením zastánců svobody a demokracie.

Premiér Petr Fiala uctil památku Jana Palacha 16. ledna 2023 na Václavském náměstí.
Obrazem: Zástupci vlády, Sněmovny a další politici uctili památku Jana Palacha

Pietní akt k uctění jeho památky spojený s pokládáním věnců se uskuteční v úterý 16. ledna, kdy se účastníci sejdou v 17.30 před pamětní deskou na budově filozofické fakulty.

Ohlášena jsou nejen vystoupení zástupců univerzity, kdy mají promluvit mimo jiných i rektorka Milena Králíčková a děkanka Eva Lehečková. Očekávána jsou rovněž vystoupení rektora Vysoké školy ekonomické Petra Dvořáka či politiků – ministra školství Mikuláše Beka (STAN) či primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS).

Už v pondělí 15. ledna, a to rovněž v podvečerních a pak i večerních hodinách, se uskuteční debata o univerzitách a společnosti; o vzájemném ovlivňování prostředí vysokých škol a jejich okolí. K diskusi plánované na půl druhé hodiny se aktéři a posluchači sejdou v šest večer v univerzitních prostorách v Hybernské ulici.

Pietní akt k uctění památky obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Tisíce lidí po průvodu objaly fakultu. Na náměstí byl zapálen památný oheň

Další debata je ve shodném čase i na stejném místě naplánována na středu 17. ledna. Nese název Role studentstva v českých dějinách 20. století a nabídne ohlédnutí nejen do roku Palachovy smrti 1969. Byť je v plánu širší připomenutí angažovanosti studentů v období 1968–1969, včetně významu studentských organizací na univerzitách i v politickém životě, stejně jako toho, jaký vliv Palachův čin měl.

Významná vystoupení studentů, která zaznamenávají i leckteré učebnice dějepisu, známe třeba z let 1918, 1939, 1948, 1968 i 1989. Třeba k roku 1948 bude připomenut protestní pochod studentů na Hrad, k němuž se jako jediná z pedagogů připojila profesorka Růžena Vacková; tyhle informace mohou být novinkou i pro leckteré poučené posluchače.