Situaci demonstruje příklad pacientky, kterou trápí kašel už od Silvestra. Běžné léky na chřipková onemocnění nezabíraly, a tak byla nezbytná speciální vyšetření na plicním oddělení, ORL a na imunologii. Na poliklinice Prahy 7 a na Karlově náměstí byl přitom volný termín až za přibližně měsíc.

„V naší nemocnici provádíme stovky zákroků měsíčně. Obecně platí, že se déle čeká na zákroky a vyšetření, které jsou odložitelné, tedy neohrožují pacienta na životě, netrpí bolestí, nejde o akutní onkologické onemocnění a podobně,“ vysvětluje na dotaz Deníku mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Marie Heřmánková s odkazem na dokument, který uvádí orientační čekací doby na zákroky v jejich nemocnici.

Na imunologii do tří měsíců

Tam například stojí, že na vyšetření na imunologii může pacient čekat až dvanáct týdnů. „Výkyvy jsou samozřejmě možné. Uvedené čekací doby jsou orientační a záleží vždy na posouzení lékaře, jak o zákroku rozhodne,“ dodává Heřmánková.

Právě na imunologii vedou případy pacientů, kteří se léčí například s kašlem dlouhodobě. Nezřídka mají za sebou užívání spousty antibiotik, a to až trojích v posledních čtyřech měsících, jak se Deníku svěřila jedna z pacientek. Taková zátěž pro organismus pak logicky vede ke snížení imunity.

Nastoupí alergie

Ani v nemocnici Na Homolce nejsou čekací lhůty krátké. „Čekací doba na ambulantní vyšetření specialistou ORL, imunologem nebo plicním lékařem v Nemocnici Na Homolce se aktuálně pohybuje od tří týdnů v případě ORL do dvou měsíců v případě plicního a imunologického vyšetření,“ říká mluvčí nemocnice Martina Dostálová s tím, že delší čekací lhůty jsou způsobeny právě doznívající epidemií respiračních onemocnění, ale zároveň už v současné době nastupujícím obdobím alergií i určitou přípravou na jejich sezonu, začínající pro pacienty podstoupením alergologického testu, pro který je právě nyní v únoru vhodná doba.

Lékařka jednoho z plicních oddělení uvedla, že další nápor pacientů čekají na přelomu února a března.

Situace v pražských nemocnicích je všude podobná. „Čekací doba na návštěvu ORL je v řádu dní až týdnů, záleží na diagnóze,“ dodává mluvčí nemocnice Královské Vinohrady Tereza Romanová.

Podobnou zkušenost mají i na plicním oddělení v nemocnici na Bulovce, kde si pacienti počkají na vyšetření zhruba týden.