Socha Franze Kafky stojí od listopadu 2014 u nového obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy. Naposledy se hlava otočila 24. září a od té doby započala její revitalizace. 

Během několika dní se dílo zcela rozebere a všech dvaačtyřicet rotujících nerezových pater se dočká potřebné opravy. Ta bude trvat několik měsíců. Opravy zahrnují také instalaci modernějšího otočného systému používaného mimo jiné ve větrných elektrárnách.

Začíná výstava "Umění za hudbou".
Podívejte se: V Betlémské kapli začala výstava čtyř hudebníků Umění za hudbou

Stávající konstrukce sochy využívá řešení známé z průmyslové automatizace a robotizace. Uvnitř sochy se nachází dvaačtyřicet motorů se zvýšeným momentem setrvačnosti a téměř kilometr kabelů.

Celá socha se skládá z 252 konstrukčních částí. Nerezové panely se otáčejí nezávisle na sobě a tvář díky tomu získává různé grimasy. Nejlehčím patrem je to úplně na vršku sochy, které váží 190 kilogramů. Díky své technologické náročnosti vyžaduje dílo pravidelný servis a prochází tak každoročně údržbou. 

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Nyní je socha zahalená lešením a její postupná demontace po patrech by měla začít v pondělí 2. října. Předpokládaný termín dokončení rekonstrukce je konec tohoto roku.