Součástí rekonstrukce spodní části Staroměstské radnice se nově Pražanův otevře i kamenný průchod, který spojí Staroměstské náměstí a Mikulášskou uličku. Průchod podle nejstarších dochovaných fotografií z roku 1969 v té době už veřejnosti nesloužil, nyní však bude zcela přístupný.  „Dnešním dnem se Pražanům díky citlivé rekonstrukci otevřel kamenný průchod vedoucí z prostoru před orlojem do zadní části za Staroměstskou radnicí. Byla též restaurována středověká křížová klenba v přízemí radnice. Zvelebovat a revitalizovat kulturní památky je prioritou města, protože je uchováváme pro budoucí generace,“ říká primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

 „Investice do významných pražských památek je naprosto zásadní pro kultivaci cestovního ruchu v metropoli. Nejen, že nový turistický provoz zajistí komfort jak pro návštěvníky, tak pro zaměstnance, ale umožní Pražanům projít ze Staroměstského náměstí do prostor za radnicí, kterou nebudou muset obcházet,“ říká náměstek pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil.

Staroměstská radnice.
Staroměstská radnice zpřístupní středověkou katovnu a svatební síně

Město se zaměřuje na kultivaci turistického ruchu v metropoli. K interiéru se tedy architekti snažili přistoupit minimalisticky. Změny se promítají i do obchodu se suvenýry, ve kterém se nachází výhradně české výtvory. 

„V rámci nových prostor otevíráme i první kamenný obchod s našimi kultivovanými suvenýry, které mají důstojné místo pro svůj prodej. Turistické informační centrum zajistí vyšší návštěvnický komfort a celkový dojem. Je to další konkrétní krok, kterým naplňujeme Koncepci příjezdového cestovního ruchu,“ uzavírá František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Rekonstrukce přízemí Staroměstské radnice, na kterou vyčlenila Praha 40 milionů korun, začala v březnu loňského roku a byla ukončena v srpnu 2023. 

V následujících letech se chce město zaměřit na románsko-gotické podzemí, které je starší než radnice samotná.

Návštěvnost Staroměstské radnice
• Staroměstská radnice patří k nejoblíbenějším pražským památkám. V roce 2022 byla 7. nejnavštěvovanější památkou v Praze.
• V roce 2023 ji do konce srpna navštívilo 325 384 hostů.
• Ve stejném období ji od ledna do srpna v roce 2022 navštívilo 199 145 hostů a v roce 2019 445 410 hostů.

Zdroj: Hlavní město Praha