Prostory, které budou občanům sloužit k různým účelům, ve středu 3. dubna nově otevřelo hned několik městských částí Prahy. Například Šestka zprovoznila nové pracoviště nabízející poštovní služby. V Modřanech zase měli slávu na poliklinice, kde zahajovala činnost nová ordinace dětské lékařky.

Stranou však nezůstala ani Praha 1. Tam na adrese Řeznická 14 (kde dlouhodobě působí organizace Nový prostor) ve středu začala fungovat nová výdejna pomoci z Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj.

Ta lidem, kteří se ocitli v sociální nouzi, přerozděluje darované potraviny, z nichž část se daří získávat i v rámci známých potravinových sbírek. Pomáhá sice především různým pečujícím organizacím, ale má i řadu přímých odběratelů třeba z řad matek samoživitelek, lidí s handicapem nebo osamělých seniorů. Těch, kteří si odnášejí tašky nejen s trvanlivými, ale i čerstvými potravinami a také základní drogerií v podobě hygienických, čisticích a úklidových potřeb, v poslední době přibývá.

Výdejní místo v Řeznické ulici, jediné na území Prahy 1, bude fungovat každou středu dopoledne. Dosud to obyvatelé první městské části, kteří se ocitli ve finanční tísni spojené se sociálními problémy, měli nejblíž k loni zprovozněnému výdejnímu okénku v přízemí nádvoří Novoměstské radnice v Praze 2.

Nabídka? Co je právě na skladě

Tradiční pomocí jsou především trvanlivé potraviny jako těstoviny, rýže, instantní polévky, konzervy, paštiky, mléko, cukr, kakao, sladkosti pro děti, maminky mohou dostat i pleny nebo vlhčené ubrousky. Zaměstnanci potravinové banky ale přidávají i leccos dalšího, co zrovna dorazilo do skladu v rámci svozů z provozoven prodejních řetězců, od nichž potravinová banka odebírá neprodané přebytky z čerstvého sortimentu. Včetně zeleniny, ovoce, pečiva…

V Řeznické ulici tak byly při zahájení činnosti připraveny tašky obsahující třeba i chléb, ale rovněž velikonoční mazance nebo vánočky. Pravidlem je, že si odběratelé nemohou vybírat, co by chtěli: dostávají to, co je zrovna k mání, připomíná ředitelka potravinové banky pro metropoli a okolí Věra Doušová. Někdy třeba i s radami, jak suroviny vhodně využít a jaké pokrmy z nich připravit.

Náhrada za zrušenou poštu

Otevření nové pobočky Pošty Partner Plus na Dědině, již se radnice Prahy 6 rozhodla zřídit v oblasti Ruzyně ve spolupráci se společností U pilotů, reaguje na požadavky místních obyvatel. Ti netajili nespokojenost s tím, jak se loni vyvinula situace po zrušení poboček státního podniku Česká pošta.

Na území Prahy 6 bylo zavřeno hned pět pracovišť – a právě konec pobočky na Dědině provázely nejhlasitější protesty; radnice se neúspěšně snažila prosadit, aby místo ní raději ukončilo činnost pracoviště v Obchodním centru Šestka. Lidé si nyní mohou změnit ukládací poštu, aby navštěvovali tuto novou pobočku na adrese Drnovská 1167 – měli tedy poštu v dosahu, jak bývali zvyklí – a nemuseli dojíždět až na pobočku v Řepích.

Občané zde najdou obvyklé poštovní služby spojené s běžnými zásilkami i balíky, a to s provozní dobou navrženou tak, aby vyhovovala co největšímu počtu obyvatel: v úterý, čtvrtek a pátek je otevřeno dopoledne, v pondělí a ve středu odpoledne. Ve stejných hodinách navíc funguje informační kancelář zřizovaná radnicí, která není pouze infocentrem nabízejícím informace o Praze 6 či propagační materiály. Návštěvníkům poskytne i služby Czech pointu – včetně datových schránek, výpisů, ověřování listin a podpisů.

Radnice Šestky oceňuje dostupnost nového pracoviště, otevřeného na dosah od konečné stanice tramvaje a s možností parkovat v okolních ulicích. „V lokalitě se navíc nachází i Rohlík point, AlzaBox – a do budoucna plánuje provozovatel i výdejní balíkový box typu PPL/Zásilkovna/Balíkovna (což je však zatím v jednání),“ připomněl mluvčí městské části Marek Zeman.

Nová lékařka pro šest set dětí

Jestliže na Dědině stříhali pásku v prostorách nového poštovního pracoviště, na Poliklinice Modřany obdobná sláva provázela otevření nové ambulance praktické lékařky pro děti a dorost. Příchod zkušené doktorky Adriany Jiřičkové pomůže zlepšit dostupnost zdravotní péče pro děti a mládež z celé spádové oblasti Prahy 12. Právě odtud mají pacienti pocházet, aby vedle návštěv v ordinaci byl umožněn i výkon návštěvní služby.

Ordinace, která může přijmout až 600 dětí – těch, které nyní svého praktického lékaře nemají i nově narozených – spouští registraci pacientů od čtvrtka 4. dubna. Žádost mohou rodiče zaslat na e-mailovou adresu pediatrie@poliklinkamodrany.cz. „Ráda bych přivítala pacienty všech věkových kategorií; zejména novorozence, aby bylo spektrum zaregistrovaných dětí z dlouhodobého hlediska co nejširší,“ poznamenala Jiřičková.

Ředitel modřanské polikliniky a jednatel společnosti CODUM, která ji provozuje, Zbyněk Stavař vyjádřil potěšení, že po loňském otevření chirurgie se podařilo zřídit další novou ambulanci. „Zejména vzhledem k celkovému nedostatku lékařů a zdravotních sester,“ poznamenal.

Přikyvuje i náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija (SPOLU pro Prahu/ODS). „Jako máma dvou dcer tuším, kolika rodičům se díky této možná zdánlivě obyčejné události nesmírně ulevilo,“ oceňuje. Chválí v té souvislosti snahy představitelů radnic, pokud se aktivně snaží obstarat nové doktory – a ty dětské obzvlášť. „Najít pro své město nebo městskou část nového pediatra je skoro takový úspěch jako najít jehlu v kupce sena. Stávající lékaři stárnou, nových přichází jen málo. Starostové z obav, že jejich občané nebudou mít dostupnou zdravotní péči, pak často suplují roli státu a snaží se lékaře sami shánět a motivovat,“ zdůraznila.

Fotogalerie: Otevření nové ordinace praktické lékařky pro děti a dorost Adriany Jiřičkové v Poliklinice Modřany