Pro další dny se chystá řada vzpomínkových akcí a pietních aktů ve všech částech metropole. Skutečně je co si připomínat: jak vše začalo odstraňováním nápisů v němčině, ale brzy došlo i na podstatně dramatičtější momenty – boje o rozhlas, vyzbrojování povstalců, střety s okupanty, krvavé masakry a zničení domů nejen na několika místech Prahy 4, boje na Staroměstském náměstí spojené s vypálením části Staroměstské radnice a poškozením orloje i řady domů v okolí…

Ale také vzpomínáme na příchod takzvaných vlasovců z řad Ruské osvobozenecké armády – a především: na stavbu barikád, což se tehdy stalo skutečně masovou akcí se zapojením spousty Pražanů i lidí, kteří do hlavního města vyrazili, jakmile zaslechli, že se to tam začíná „mlít“.

Vojenský historický ústav odhaduje, že v pohnutých květnových dnech vyrostlo v Praze kolem dvou tisíc barikád. Přesněji: zábran na silnicích různé velikosti i významu mohlo být od jednoho do dvou a půl tisíce; lépe to dnes určit nelze. Do jejich stavby se podle historika Tomáše Jakla mohlo zapojit od 100 do 250 tisíc mužů, žen i dětí. Řada příslušníků povstaleckých jednotek se také od 5. do 8. května přímo zapojila do bojů.

Vyvrcholením vzpomínkových akcí v Praze se v pondělí 8. května dopoledne stane pietní akt v Národním památníku na Vítkově, které pořádá Armáda ČR za účasti pozvaných hostů. Očekávána je účast prezidenta republiky Petra Pavla i dalších nejvyšších představitelů státu. Chybět nemohou ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka.

Občané si mohou připomenout válečné události třeba pod vrchem Vítkov: v Armádním muzeu na Žižkově (v ulici U Památníku) se vstupem zdarma. Výjimečně zde bude otevřeno i 8. května, i když je jinak v pondělí zavřeno.

Období druhé světové války, a to se zaměřením na rok 1943 (který je dnes považován za přelomový, protože se začal obracet vývoj na všech frontách), lze také poznávat před budovou Generálního štábu Armády ČR u Vítězného náměstí v Dejvicích. Výstava připravená Vojenským historickým ústavem zde bude k vidění do 13. června.