„I když za těch 33 let všechno nebylo skvělé, tak ten základní fakt, že žijeme ve svobodné zemi, je zcela zásadní věc. Rozumím tomu, že mimo Prahu na lidi možná více doléhá krize. Sama jsem důchodkyně a pociťuji zdražování energií a podobně. Ale zatím to tedy není nic dramatického. A vzhledem k situaci ve světě mi přijde logické, že si všichni trochu musíme utáhnout opasky,“ dodala Alena.

Vanda a Ema jsou studentky gymnázia a narodily se dávno po pohnutém listopadu 1989. „Svoboda je důležitá. Znamená to, že můžeme říkat, co chceme, cestovat, rozhodovat se o všem možném. A také vyjadřovat názor. Neberu názor ani odpůrcům vlády. Vláda jistě lidem v minulosti mnohokrát nepomohla, přestože mohla. Současná pomoc pro Ukrajinu je ale nepochybně potřebná a důležitá. Naše země také dříve potřebovala podporu zvenčí a dostala ji,“ řekli Pražskému deníku vzájemně se doplňující středoškolačky.

V dolní části Václavského náměstí propagovaly své ideje zastánci těsnější evropské integrace, přijetí Eura v Česku nebo také organizace upozorňující na vládní represe v Íránu. „Protože naše svoboda není jen o nás. Svobodné Česko přetrvá jen v demokratické a sjednocené Evropě a svobodném světě,“ komentoval osvětovou kampaň spolek Pulse of Europe.

Vedle celodenního programu Korzo Národní, kde mimo jiné Radiožurnál a Český rozhlas plus rekonstruoval 33 let starou dobu včetně

„každodennosti“, prošel centrem Prahy tradiční satirický průvod masek zvaný Sametové posvícení. Horní část Václavského náměstí rozezvučil také tradiční Koncert pro budoucnost s hlavním tahákem v podobě ruské protirežimní skupiny Pussy Riot (na programu po 20. hodině).

Organizace Post Bellum zase v Národním divadle předala výroční Ceny paměti národa. Ty si letos převzali Pavel Eli Vago a Anna Šestáková, které nacisté připravili o domov a o nejbližší. Cenu dostala také Marie Susedková a Marie Henzlová, které statečně čelily komunistickému pronásledování. Letos nezvykle poputuje jedno ocenění i na Ukrajinu.

Slavnostně odhalena, za účasti paní Dagmar Havlové, byla rovněž nová lavička Václava Havla na náplavce Hollar, právě nedaleko nejoblíbenější kavárny Václava Havla, Slavie. Jde o završení společného projektu Městské části Praha 1 a státního podniku Povodí Vltavy k uctění a zachování duchovního odkazu Václava Havla.