„V prvních čtyřech měsících letošního roku jsme již revitalizovali hodiny na kostele sv. Remigia v Čakovicích, hodiny Geologického ústavu v Klárově a jako zatím poslední přišly na řadu hodiny kostela sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí,“ uvedl radní Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

V nadcházejících měsících se stejné péče dostane také hodinám na věži svatého Mikuláše na Malostranském náměstí nebo kostelu svaté Ludmily na náměstí Míru. Opravy provede městská firma Technologie hlavního města Prahy (THMP).

„Obnovujeme číselníky a kontrolujeme všechny mechanické i elektrické části stroje. Na závěr ještě vždy děláme revizi elektrické instalace,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Dlouhá historie pražských hodin

Vedle toho se chce městská firma zaměřit na modernizaci uličních hodin. Vždyť jejich historie sahá dále než šest set let do minulosti a jejich přítomnost ke koloritu města neodmyslitelně patří. Hlavní město Praha má na svém území v majetku celkem 57 věžních a 458 veřejných hodin.

Jílek dodal, že magistrátní firma by měla v rámci modernizace přistoupit k dálkovému řízení a seřizování. „Aby nám lidé nemuseli volat, že po výpadku elektrické proudu přišli pozdě třeba na schůzku,“ představil s nadsázkou plány společnosti její šéf.