Obnova náměstí potrvá 33 měsíců, tedy 2 roky a 9 měsíců. Práce začaly před pár dny. Začátek rozsáhlé rekonstrukce ale provází nevole občanů.

Důvodem je chybějící informace týkající se harmonogramu prací a jednotlivých etap. „Nechápu, že do dnešního dne nikde není podrobnější HMG výstavby a jednotlivých etap…přece to musí vyplývat už ze zadávací dokumentace,“ píše například Jakub Kopřiva na sociálních sítích.

Radnice se odvolává na magistrát

Radnice Prahy 3 vytvořila k plánované obnově náměstí samostatnou webovou stránku. Ta ještě před pár dny nefungovala. Nyní je již v provozu, ale i tady harmonogram prací chybí.

„Investorem obnovy náměstí je hlavní město. Snažíme se o maximální otevřenost směrem k občanům naší městské části, přičemž podrobnosti k projektu čerpáme z informací pocházejících z magistrátu. Na uvedených odkazech uvádíme veškeré informace, které na základě svolení magistrátu lze veřejně komunikovat,“ uvedl na dotaz Deníku mluvčí Prahy 3 Jiří Hannich.

Nová podoba náměstí Jiřího z Poděbrad.
Náměstí Jiřího z Poděbrad se dočká revitalizace, rozhodli pražští radní

Ovšem ani magistrát nechce uvést podrobnosti. „V tuto chvíli harmonogram řešíme a v následujících dnech nebo týdnech by měl být veřejný. Prozatím tak bližší informace bohužel nemám,“ reagoval mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Přitom uzávěra náměstí Jiřího z Poděbrad je relativně rozsáhlá. Plot sahá od nové zastávky metra okolo celého prostranství před kostelem. Plot pokračuje i kolem kostela. Na náměstí jsou nyní průchozí tři koridory. Vedou po chodníku skrz náměstí před kostelem a po obou stranách kostela, i když v jednom z případů omezeně.

Zdroj: Eliška Stodolová

Na místě se pohybuje i pár pracovníků stavební firmy Strabag. Jeden z nich se přichází zeptat na účel fotografií, které na místě pořizujeme. Po odpovědi, že se jedná o novinářské fotky a dotazu na harmonogram prací pracovník uvádí, že jde o přípravné práce. Víc informací ale sdělit nechce.

Kompletní renovace náměstí

Práce na Jiřího z Poděbrad mají probíhat necelé tři roky, a to v dílčích etapách, které ale zatím nejsou upřesněny. Investorem je hlavní město Praha. Předpokládané náklady na proměnu náměstí činí 477,7 milionu korun. Podpora od Ministerstva pro místní rozvoj by mohla dosáhnout až poloviny z celkových investičních nákladů, tedy 238,8 milionů korun.

Obnova má zahrnovat vysázení nových stromů a zeleně. Počítá se s vybudováním retenční nádrže a kumulační nádrže pro přívalovou vodu. „Věhlasné a esteticky krásné náměstí Jiřího z Poděbrad především promění svůj charakter směrem k městskému parku s vysokým podílem zeleně. Před kostelem vznikne v podélné ose menší 'náměstí', které rozšíří prostor pro veřejné akce. Tuto dlážděnou plochu budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení systému zavlažování a celkové zkvalitnění zelených ploch, a to včetně vybudování retenční nádrže,“ dodává Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.

Počítá se s prostorem pro tradiční tržiště a obnovou a rozšířením dětského hřiště o nové prvky. Rekonstrukcí má projít také prostor před základní školou. Během prací má zůstat zachovaná hlavní prostupnost náměstím, vstup ke kostelu a chod základní školy. Oblíbené farmářské trhy v případě, že nebudou jakkoliv brzdit stavbu, se budou během obnovy na náměstí přesouvat podle stavebních etap.