Presbyopie se projevuje ztrátou pružnosti čočky, tedy ztrátou schopnosti plynule zaostřovat na blízké předměty.

Zpočátku si stačí při čtení text oddálit a držet ho ve vzdálenosti délky paže (tzv. syndrom krátkých rukou), s přibývajícím věkem se ale problémy začínají stupňovat a zhruba okolo 50. věku života mohou významně zasahovat do kvality života a většina lidí se bez brýlí na čtení již neobejde.

Od 60. roku věku se nárůst dioptrií zastavuje na hodnotách přibližně +2,5 až +3,0 dioptrie na čtení a zhruba + 1,5 dioptrie na počítač.

Metod, jakými tyto problémy řešit, je několik. Například pomocí laseru nebo implantací různých typů umělých nitroočních čoček.

„Jelikož tato metoda spočívá v laserovém ošetření rohovky, jejími jednoznačnými benefity jsou velká šetrnost a preciznost, možnost provést zákrok na obou očích současně a velmi rychlá rekonvalescence. Současně tím, že vám v oku zůstává vaše přirozená čočka, nepřicházíte o její schopnost akomodace, i když s věkem stále ubývá. To je zvlášť důležité, pokud jste před nebo krátce po 50. roce věku,“ říká MUDr. Jakub Ventruba, Ph.D., vedoucí lékař Centra refrakční a laserové chirurgie na oční klinice Lexum v Brně.

Laserová metoda Presbyond

„Laserová korekce Presbyond využívá technologie Femto LASIK za asistence dvou laserů. Cílem této metody je zajistit dobré vidění na všechny vzdálenosti. Dominantní oko se laseruje pro ostré vidění na dálku a částečné vidění na střední vzdálenost. Druhé, nedominantní oko, pak pro kvalitní vidění na střední vzdálenost a na blízko. Dochází k prohloubení ostrosti obou očí a mozek dokáže oba obrazy plynule propojit. Výsledkem je to, že klient vidí přirozeně, ostře a plynule na všechny vzdálenosti,“ popisuje zárkrok MUDr. Zapletalová.

Laserová metoda je vhodná pro všechny, kterým je 40 let a více a nosí brýle na blízko či na dálku. Horní věková hranice nehraje roli, podstatné jsou vhodné parametry rohovky, čirá nitrooční čočka a splnění dalších podmínek pro bezpečnou indikaci k laserové operaci.