Novinky o střelbě na fakultě v Praze najdete ve speciálu ZDE

Po tragédii, která se odehrála ve čtvrtek 21. prosince v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, při které zahynulo 14 obětí, vyhlásil na sobotu 23. prosince premiér Petr Fiala státní smutek a požádal o uctění památky minutou ticha ve 12:00. „Současně se vláda rozhodla, že na den 23. prosince vyhlásí státní smutek, tedy 23. prosinec bude dnem státního smutku k uctění památky obětí bezprecedentního útoku,“ uvedl premiér.

V návaznosti na událost se rozhodlo několik pořadatelů zrušit nebo alespoň omezit své programy naplánované na následující dny. Jinak tomu nebude ani v centru metropole na největších vánočních trzích. 

„Již včera jsme zrušili plánovaný program, ten se nebude konat ani dnes a zítra. Dnes a zítra nebude také probíhat pravidelná animace stromu. Bude ztlumená také hudba na tržišti a zítra ji úplně vypneme,“ říká Hana Tietze, mluvčí společnosti Taiko, organizátora trhů. Další z největších vánočních trhů v zemi v Českých Budějovicích a v Plzni budou v provozu ve stejném režimu, bez živého kulturního programu pouze s tichou hudbou.

Primátor hlavního města Bohuslav Svoboda uvedl, že i program na Mariánském náměstí bude dnes a zítra zrušen. 

Státní smutek je vyhlašován při příležitosti úmrtí nějaké pro stát významné osobnosti nebo k uctění obětí velké tragédie. O jeho vyhlášení rozhoduje obvykle hlava státu nebo vláda. Státní vlajky jsou v jeho den spuštěny na půl žerdi. Správně by měly být vlajky sníženy v 16 hodin předcházejícího dne a opětovně vytaženy v 8 hodin dne následujícího.