„Radnice dělá vše, aby mohla nabídku podat, ale potřebuje součinnost magistrátu. Dvakrát jsem žádal podklady, které měli radní, když v říjnu probírali kauzu bytového fondu. Až tento týden jsem obdržel informaci, že jeden takový podklad existuje - právní analýza možnosti koupě. Ani přes opakovanou výzvu mi nebyl poskytnut," řekl Koubek.

Výzva zastupitelů byla prý podle Koubka zastíracím manévrem 

Stejně tak žádal návrh smlouvy, na jejímž základě by radnice dostala půjčku na koupi bytů. Zastupitelé loni v listopadu rozhodli, že radnice o ni může zažádat, samotnou půjčku ale neschválili. Ani návrh prý Koubek nedostal.

„Usuzuji tak, že výzva zastupitelů, abychom se zúčastnili veřejné soutěže, byla pouze zastíracím manévrem před voliči. Ve skutečnosti město problém lidí v Písnici nikdy řešit nechtělo," sdělil.

Primátorka prý odmítla uvolnit finanční prostředky 

Termín, do kdy mohli dát zájemci své nabídky, vypršel 2. prosince 2016. Aby byla radnice ještě do soutěže dodatečně zařazena prostřednictvím nevyžádané nabídky, musí nevratně zaplatit ČEZ milion korun. Peníze podle Koubka radnice nemá. „Paní primátorka odmítla tyto finanční prostředky uvolnit," řekl.

Koubek požádal zastupitele, aby si osvojili jeho návrh problém projednat - Koubek není člen zastupitelstva, návrhy změny programu nemohl podat sám. Jeho návrh si osvojilo několik zastupitelů, na program jednání ale nakonec zařazen nebyl.

Podat nevyžádanou nabídku může městská část sama

Primátorka tvrzení, že Praha radnici nepomáhá, odmítla. „Nevím, jakou větší součinnost bychom měli poskytnout, než to, na čem se usneslo zastupitelstvo. Libuši jsme garantovali, že pokud se do soutěže přihlásí, tak jsme ochotni konečnou částku pokrýt bezúročnou půjčkou," uvedla pro Krnáčová.

Podat nevyžádanou nabídku prý radnice zvládne sama. „To může pan starosta Koubek společně se svým týmem právních zástupců a také radou městské části udělat sám," dodala.

ČEZ chce prodat byty jako celek 

Soubor panelových domů s 36 vchody tvoří větší část sídliště, které je nedaleko budoucí stanice metra D Písnice. Domy byly postaveny v letech 1987 až 1990 a jsou po částečné rekonstrukci.

Nájemníci tvrdí, že měli slíbeno, že si budou moci byty odkoupit. ČEZ chce prodat byty jako celek za nejvyšší nabídnutou cenu. Firma plánuje vyhlásit vítěze v průběhu ledna, případně do půlky února v závislosti na počtu kol výběrového řízení.

Čtěte také: Libuš připraví nevyžádanou nabídku do prodeje bytů v Písnici