I přes velikost hlavního města a množství lékařů si pacienti na vyšetření u některých z lékařů počkají, a to i několik týdnů či měsíců. Mezi takové čekací lhůty se řadí například i gynekologie. Pokud se chce člověk objednat jako nový pacient, může si do ordinací zavolat nebo poslat email.

Přes uvedenou informaci na webu, že ordinace přijímá nové pacientky, se ale mnohdy nesetká s úspěchem. „Těší nás Váš zájem o naší soukromou ambulanci. Bohužel v současné době přijímáme z organizačních důvodu pacientky v omezeném počtu (2 na den). Abychom tyto limity byly schopné dodržet, objednávejte se, prosím, přes www.navstevalekare.cz,“ přišla odpověď z jedné z pražských ambulancí, která si, stejně jako většina pražských gynekologií, účtuje za své služby finanční odměnu. Pacientka si může vybrat z různých balíčků, z toho nejběžnější je tisíc korun za roční členství.

Další poplatky za rezervaci termínu

Rezervace termínu přes zmíněný web ale přinese další náklady, které se do ročního členství na klinice nepočítají. Zmíněný web slouží k objednání u konkrétního lékaře na konkrétní termín. Jako odměnu si bere rezervační poplatek, který pacient zaplatí převodem a následně putuje k lékařům.

Systém upřednostňuje pacienty, kteří si jsou ochotni za objednání tímto způsobem připlatit. Web totiž blokuje termíny, které i ordinace, které jsou ochotné po telefonu objednat, pacientovi nenabídnou. Běžný pojištěnec si proto na termín počká i několik týdnů, zatímco platící uživatel webu se na řadu dostane v řádu dní.

„Na portálu NavstevaLekare.cz nabízíme pacientům stejnou možnost, jakou nabízejí i soukromé polikliniky se smlouvou s pojišťovnami. Na stejném principu fungují i Canadian Medical, Santé, Altoa, Agel+ a mnohé jiné,“ popsal Deníku ředitel portálu Návštěva lékaře Michal Švec s tím, že rozdíl je podle něj v tom, že všichni spolupracující lékaři nabízejí i možnost bezplatného objednání telefonicky, nebo osobně. Tato možnost u zmíněných soukromých poliklinik údajně chybí. Nicméně dříve popsaná klinika možnost telefonického nebo písemného objednání neposkytla a rovnou se odkázala přímo na placený portál.

Výhodou portálu je tedy rezervace na dřívější termín, ale i sms upozornění den před návštěvou nebo možnost termín změnit. Návštěva lékaře se také se svolením uživatele zapíše do google kalendáře včetně adresy. Web obsahuje rozsáhlé hodnocení lékařů od pacientů, takže si člověk může zvolit takového lékaře, který mu bude pravděpodobně vyhovovat.

Poplatky od stovek po tisíce

Nevýhodou nabízené služby je výše poplatku. Ta se pohybuje přibližně od dvou set korun, ale sahá až do tisíců. Jeden z pražských primářů ordinující ve vinohradské nemocnici si pouze za rezervaci termínu účtuje 2 100 korun. Další lékařka, tentokrát ORL – ušní, nosní, krční specialistka potom za rezervaci požaduje částku 1 242 korun. Oba lékaři mají podle webu výborné hodnocení a pacienti si je chválí. Na termín se k nim díky online rezervaci dostanete přibližně do tří dnů.

close Rezervační poplatek u lékaře info Zdroj: Deník/Eliška Stodolová zoom_in Rezervační poplatek u lékaře

Část Pražanů si funkci chválí. Vzniká ale otázka, zda systém neupřednostňuje majetnější pojištěnce, před těmi, kteří si platí stejné zdravotní pojištění, ale na další poplatky už peníze nemají nebo do nich nechtějí investovat. Ředitel portálu Michal Švec na dotazy Deníku, zda web pražskou situaci a nedostatek lékařů nezneužívá tím, že vydělává na lidech, kteří se marně snaží k lékaři objednat, neodpověděl.

Ministerstvo zdravotnictví již dříve uvedlo, že projedná novelu zákona, která by zpřísnila pro provoz takových webů pravidla, protože je praxe v některých případech až za etickou hranicí a všichni klienti zdravotních pojišťoven mají mít stejné možnosti.


Nahrává se anketa ...