Slavný legionář, velitel Pražského povstání, později také politický vězeň a na sklonku života noční hlídač v někdejším Nuselském pivovaru generál Kutlvašr bude mít v Nuslích svůj pomník.

Podobu určí umělecká soutěž

Společnost Penta Real Estate vyhlásila uměleckou soutěž, z níž vzejde nejvhodnější podoba pomníku. Vítěze soutěže vybere odborná porota na konci června 2024. Pomník má připomenout odkaz generála Kutlvašra, především témata hrdinství a lidství. „Zeptejte se svých dětí, jestli jim ve škole vyprávěli o generálu Kutlvašrovi. Jde o jednu z klíčových osobností českých dějin ve 20. století. Výrazně se zasloužil o to, že žijeme ve svobodné zemi, a jeho jméno nesmí být zapomenuto, podobně jako v případě hokejistů vězněných komunistickým režimem, po nichž jsme nedávno pojmenovali nové ulice na Nové Waltrovce,“ říká zástupce generálního ředitele společnosti Penta Real Estate David Musil.

Areál Nuselského pivovaru - stavba bytů
V Nuselském pivovaru probíhá revitalizace. Penta představila nejvyšší bod stavby

Umělecká soutěž bude dvoufázová – zájemci o účast musí podat své koncepty pomníku do 18. dubna letošního roku. Porota složená ze zástupců zadavatele, městské části Praha 4, hlavního města a autorů revitalizace pivovaru ze CMC Architects, ale i odborníků z řad umělců architektů, následně vybere až sedm konceptů, které autoři rozpracují ve druhé fázi do podrobnějšího návrhu. Realizace díla je naplánovaná na první čtvrtletí příštího roku. Pomník bude umístěný na centrálním náměstí nové rezidenční čtvrti v místě, kde se kříží hlavní pěší trasy.

Hřiště na Kutlvašrově náměstí projde rekonstrukcí

Nedaleko Nuselského pivovaru, u budovy radnice, se nachází náměstí s dětským hřištěm, které také nese generálovo jméno. Právě na něm chystá Praha 4 rekonstrukci. Návrh nové podoby hřiště nyní připomínkují občané a na jaře je v plánu setkání občanů se zástupci čtvrté městské části.

Výhodou zmíněného hřiště je jeho umístění. Leží totiž v místě obklopeném stromy, které mu poskytuje stín i ve vysokých letních teplotách. Právě o zachování stínu jde občanům nejvíce.

Náměstí Generála Kutlvašra, Praha 4 - Nusle, dětské hřiště - vizualizaceNáměstí Generála Kutlvašra, Praha 4 - Nusle, dětské hřiště - vizualizaceZdroj: Praha 4

„Pokud to půjde, nekácejte stromy. Skluzavky umisťujte ideálně do stinných míst. Jakmile na ně začne svítit, jsou v létě rozpálené. Obecně čím více skluzavek a houpaček, tím lépe,“ uvádí v komentáři u projektu zveřejněném na stránkách radnice Kateřina Studenovská. Cílem plánované rekonstrukce má mimo jiné být vytvoření atraktivního volnočasového prostředí pro všechny věkové kategorie dětí.

Generál KutlvašrGenerál KutlvašrZdroj: Penta

Generál Karel Kutlvašr se narodil 27. ledna 1895 v Michalovicích u Havlíčkova Brodu a zemřel 2. října 1961 v Praze. Byl důstojníkem Československých legií v Rusku, později velitelem Pražského povstání.

Kutlvašr se po únoru 1948 stal obětí komunistického režimu a byl vězněn až do amnestie v roce 1960. Na sklonku svého života pracoval v Nuselském pivovaru jako hlídač a noční vrátný. Jeho hrob leží na Olšanských hřbitovech.

Penta Investments je majitelem společnosti VLM vydávající Pražský deník.