Předchozí
1 z 5
Další

Nové vedení města

Téměř pět měsíců trvalo vyjednávání o nové vládě nad hlavním městem. 16. února se nově zvoleným primátorem Prahy stal lídr Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Bohuslav Svoboda (ODS), který byl primátorem poprvé již v letech 2010 až 2013. K programovému prohlášení koalice pak vedla ještě delší cesta, dokument byl představen 26. června roku 2023.

Pražské zastupitelstvo - volba primátora a rady:

Zdroj: Eliška Stodolová
Bohuslav Svoboda
Praha má po skoro pěti měsících nového primátora. Svoboda získal 50 hlasů z 65

Na Václavském náměstí protestovaly tisíce lidí

Antisystémové strany, dezinformátoři a také příznivci Ruska se sešli v březnu na demonstraci na Václavském náměstí. Několik tisíc lidí protestovalo proti vládě a žádalo demisi. Lidé přijeli z mnoha koutů České republiky. Dav účastníků se také vrhnul na skupinku odpůrců u Národního muzea a pokoušel se strhnout ukrajinskou vlajku z budovy muzea. Zasahovala policie, na straně útočníků se ataku účastnil mimo jiné i tehdejší děkan Národohospodářské fakulty VŠE Petr Ševčík. Policie pak obvinila jednoho z iniciátorů útoku, který dostal podmínečný trest a zákaz pobytu v Praze.

Demonstrace proti vládě na Václavském náměstí 11. března 2023:

Zdroj: Deník/Michal Bílek
Demonstrace před Národním muzeem v sobotu 11. března, která navázala na předchozí nahlášený protest proti chudobě. Policisté bránili v přístupu k muzeu lidem, z nich mnozí se vyjadřovali „protiukrajinsky“.
Část demonstrantů chtěla vniknout do Národního muzea. 20 z nich zadržela policie

Finále Konferenční ligy UEFA

Velkou sportovní událost hostila metropole 7. června. Ve vršovickém Edenu se ve finále Konferenční ligy UEFA utkaly anglický West Ham United a italská ACF Fiorentina. Okolí stadionu, který je jinak domácím stánkem Slavie Praha, se proměnilo k nepoznání. Velká fanzóna vznikla i na Letné. Finále jednoho ze tří evropských pohárů nakonec vyhrál West Ham United i s bývalými slávisty Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem v kádru. Za Firentinu pak nastoupil další bývalý slávista Antonín Barák.

Fanouškovská zóna West Hamu na pražské Letné při finále Evropské konferenční ligy v Edenu:

Zdroj: Deník/Radek Cihla
Na stadionu i v jeho okolí vrcholí přípravy na finále Konfereční ligy UEFA mezi West Ham United a ACF Fiorentina.
Finále Konferenční ligy: Podívejte se, jak se mění Eden. Lidé řeší, kam s auty

Dokončení další etapy opravy Barrandovského mostu

Nejvytíženější česká silnice, po které projede denně 140 tisíc aut prošla od května do konce srpna druhou etapou opravy. Barrandovský most byl zprovozněn v roce 1983 a dostavoval se až do roku 1988. Po opravách byl znovu řidičům naplno otevřen v září roku 2023. Most čekají ještě dvě etapy oprav, v roce 2024 a 2025. Omezení dopravy se plánuje na květen až srpen 2024.

Zatěžovací zkoušky Barrandovského mostu:

Zdroj: Deník/Radek Cihla
Opravy Barrandovského mostu.
Silničáři zahájili letošní opravy Barrandovského mostu. Potrvají do srpna
Barrandovský most v Praze. Archivní foto.
V noci skončila veškerá dopravní omezení na Barrandovském mostě

Otevření Masaryčky od Zahy Hadid

Na podzim se otevřela budova, kterou navrhla proslulá architektka Zaha Hadid a její studio. Kompletně byla Masaryčka dokončena 30. října, kdy byla stržena ochranná fólie z její zlaté fasády. V kancelářské budově našlo zázemí několik firem včetně investora stavby Penta Investments. Dohromady nabízí budovy 4700 metrů čtverečních obchodních ploch a přes 22 tisíc metrů čtverečních kancelářských ploch. Masaryčkou byla zahájena proměna území od Masarykova náměstí až k autobusovému nádraží Florenc, kde vznikne nová čtvrť.

Budova Masaryčky:

Zdroj: Deník/Radek Cihla
Budova Masaryčky.
Fólie je stržena a Masaryčka už je zlatá tak, jak navrhla slavná architektka

Jaké nekriminální události podle vás v přehledu chybí a neměly by v přehledu chybět? Napište nám na redakce.prazsky@denik.cz