V posledních týdnech se více a více dostává veřejnosti do povědomí tzv. nouzové tlačítko, které je umístěno v metru na nástupištích stanic metra pro každou kolej zvlášť. Tlačítko je situováno zpravidla na začátku a na konci nástupiště na ostění, případně na sloupech, vždy podle architektonického řešení jednotlivé stanice. Stisknutím nouzového tlačítka zastaví cestující přijíždějící soupravu v případě pádu osoby do kolejiště.
Že takové tlačítko má smysl a skutečně pomáhá, potvrdili i pražští policisté, kteří informovali o případu pádu ženy do kolejiště metra ve stanici Nádraží Veleslavín.
Výraznější značení
Dopravní podnik hl. m. Prahy nyní testuje výraznější značení tlačítka ve stanici Můstek. V testování jsou nyní dvě varianty. Jedna je klasická výrazná červená a druhá je v souladu s navigačním systém Čitelná Praha, tedy má černou barvu. Obě tlačítka ale zvýrazňuje i žluté olemování.
Kromě samotné viditelnosti tlačítek jsou v testování i směrové šipky na podlaze, které na něj upozorňují.
Jak a kdy tlačítko správně použít?
Zjednodušeně řečeno, stisknutím tlačítka dostane vlakový zabezpečovač signál, dík kterému vlak buď zastaví nebo nedovolí jeho rozjezd.
Tlačítka bývají opatřena ochranných sklíčkem, které je chrání. Sklíčko ale při zatlačení praskne, sjede směrem dolů a uvolní prostor ke stlačení. V případě nouze lze k rozbití sklíčka použít například klíče, tuto volbu ale zástupci DPP nedoporučují, jelikož střepy mohou tlačítko zablokovat.
„Postup zatlačení prsty je bezpečný a spolehlivý," ubezpečil pražský dopravní podnik.