Projekt Nadačního fondu Českého Rozhlasu, Světluška, se chystá na další Noční běh Prahou. Běžci vyběhnou opět z Výstaviště, a to ve 21 hodin. Registrace budou na místě možné již od 18.30.

Motto kampaně letos zní „A jak to vidíš ty?“. Vidopozvánka z produkce Punk Film dává zájemcům nahlédnout, jak vidí lidé s různými typy zrakových vad. Kampaní se tak Světluška vrací zpátky k tomu, co je jejím hlavním posláním – pomáhat lidem s těžkým postižením zraku žít život podle své volby.

| Video: Youtube

Ačkoli předním osvětovým projektem Světlušky byla až doposud zejména Kavárna POTMĚ, letos se rozhodla zážitkový vzdělávací rozměr přenést i na Noční běhy. „Letošní pozvánka na sérii charitativních běhů pro Světlušku nás vrací k jejímu účelu. Kontext tmy je pro naše běžce chvilkovým zážitkem toho, s čím se každý den, každý rok, celý život potýkají lidé se zrakovým postižením. Kdy za světla viditelná bariéra v cestě se za tmy může stát ohrožením, kdy kapky deště mohou znemožnit venkovní orientaci, kdy hluk může umlčet přirozené orientační body. Každý zrakově postižený na svou cestu životem vidí jinak, i o tom budeme na bězích hovořit a vybízet běžce k pravidelné a důsledné péči o tento cenný smysl,“ vysvětluje záměr ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Světluška si v rámci osvěty připravila k běhům i doprovodný program, při kterém bude možnost nechat se namasírovat nevidomými a slabozrakými maséry a také si nechat od optometristů a dalších specialistů ověřit zrakové funkce, stav a kvalitu zraku. O hudební rozcvičku pražských běžců se postará zpěvačka Tereza Mašková a atmosféru po zbytek večera dokreslí DJ´s Rosťa Samec a Lushian Larroa. Startu bude, jak je tomu již tradicí, předcházet bubenická show v podání Groove Army.

K dispozici bude na místě i občerstvení a pití od růzých sponzorů. Na stánku hlavního partnera Hannah si běžci mohou vyzkoušet různé aktivity poslepu. Nemáte doma čelovku? Nevadí! I ty budou na akci zajištěny. Součástí 500 korunové vstupenky bude totiž pro každého účastníka sportovní vak v kombinaci buď s čelenkou, nebo čelovkou.

Běžci si i letos mohou vybrat ze dvou okruhů, a to z krátkého, který měří 2,8 kilometru a z dlouhého, který je dlouhý 4,5 kilometru. Běh ale není vůbec nutností, trasu lze klidně i jen projít a vítáni jsou zájemci všech věkových kategorií, kteří chtějí podpořit dobrou věc. Do běhu se navíc opět zapojí zrakově postižení sportovci, které Světluška již 20 let podporuje v aktivním životě. Registrace na běhy jsou spuštěny na webu. Vstupenky je možné zakoupit zde.

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu, který pomáhá těžce zrakově postiženým. Už od roku 2003 se Světluška snaží dělat radost hned dvakrát, a to jak nepřetržitou finanční pomocí zrakově postiženým, tak pořádáním osvětových a zážitkových aktivit pro všechny dárce. Shromážděné finanční prostředky do sbírky Světluška rozděluje celoročně nevidomým a slabozrakým žadatelům bez ohledu na věk.

Zdroj: Světluška