Desítky tisíc řidičů denně přistihnou radary v hlavním městě při páchání přestupku. Potrestán je však jen zlomek z nich. Na pokutování všech totiž úředníci z odboru dopravně správních agend pražského magistrátu nestačí. Městu tak ročně utíkají až miliardy korun. O nepotrestaných řidičích nemluvě.

Jen v dubnu spáchali neukáznění řidiči na šestnácti vybraných úsecích v metropoli, které soustavně sledují radary, 988 927 přestupků. To je průměrně 32 900 přestupků denně. Tyto údaje uveřejnila městská policie.

Z kamerových záznamů na těchto úsecích si ale řidiči těžkou hlavu dělat nemusejí. „V období leden až květen uložil odbor dopravních přestupků 3638 pokut v celkové výši 15 588 300 korun. Průměr na jednu uloženou pokutu je 4273 korun,“ sdělila Deníku Eva Kubátová z magistrátu.

Jenže řidičů, kteří jen na zmíněných šestnácti úsecích překročili od ledna do května povolenou rychlost, je mnohem více, 3 673 840. Všechny ale úředníci nestihnou vyřídit. V názorné řeči čísel: Při uvedené průměrné výši pokuty 4273 korun za přestupek by mělo do pokladny hlavního města přibýt tisíckrát víc než přibylo: okolo 15,7 miliardy korun.

Pokuta jen pro slušné

Na výpočtu nic podstatného nemění ani fakt, že pražští strážníci udělují řidičům pokuty také.

„Od ledna do 20. května strážníci odhalili 315 732 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Uložili pachatelům 84 668 pokut v blokovém řízení v souhrnné výši 42 685 100 korun,“ sdělila Deníku mluvčí pražské Městské policie Vilma Častová.

Upřesnila, že strážníci k 20. květnu postihli 77 522 případů překročení nejvyšší povolené rychlosti s pokutami v celkové výši 12 184 500 korun.

A jak jste na tom s dodržováním předepsané rychlosti vy? Hlasujte v naší anketě.

Bývalý šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml, který nyní jako expert situaci v dopravě sleduje, tvrdí, že za přestupky je postižen jen zlomek řidičů. „Většinou to jsou slušní řidiči, kteří chybu přiznají, nevymlouvají se na osobu blízkou a pokutu zaplatí,“ domnívá se Huml.

Záznamy z radarů

Jen za první čtyři měsíce letošního roku bylo na šestnácti radarových stanicích v Praze zaznamenáno přes tři a půl milionu překročení povolené rychlosti.
měsíc počet přestupků
leden 721 246
únor 936 996
březen 102 667
duben 988 927
celkem3 673 840

Zdroj: www.mppraha.cz

PAVEL BLAŽEK

Magistrát chce posílat agresivní řidiče na převýchovu

U psychiatra budou v budoucnu končit agresivní řidiči, kteří spáchají přestupek. Zřejmě budou muset podstoupit i povinné školení sebeovládání či zhlédnout drastické záběry autonehod. Návrh ředitele zdravotnické záchranné služby a kandidáta ODS do senátních voleb Zdeňka Schwarze podpořil bezpečnostní výbor magistrátu.

Pokud návrh projde, vyšetření a testům neuniknou například řidiči, kteří předjíždějí na nepřehledných místech se zákazem nebo se velkou rychlostí řítí přes přechody pro chodce. Jen v hlavním městě by se to týkalo minimálně stovky řidičů ročně.

„Určitá převýchova řidičů je potřeba. Novela je směřována především na mladé řidiče, kteří si pořizují silná auta, ale záměrně nerespektují předpisy. Například sledováním hrůzných karambolů by si své chování mohli uvědomit. Kolem dálnic v Německu jsou například vyvěšovány fotky rodin, které tu zahynuly. To ale není správné řešení, protože odpoutává pozornost při řízení,“ domnívá se Schwarz.

Šéf dopravní policie Pavel Švrčula návrh vítá. „Mělo by se však vymezit, kdo je agresivní řidič. Jestli ten, kdo se pohádá s řidičem jiného vozu, který do něho ťuknul, nebo člověk řítící se po silnici velkou rychlostí. Mohlo by totiž docházet k situacím, že by policisté považovali za agresivního někoho, kdo by se hádal, že přestupek neudělal, a třeba o něm ani opravdu nevěděl,“ řekl.

Na vlastní náklady

Městská rada by se mohla návrhem zabývat v nejbližších týdnech. Praha by jej pak předložila jako svou iniciativu.

Klinický psycholog Karel Humhal ale nevidí v opatření příliš velká pozitiva. „Když někomu soud nakáže léčení a není to z vůle samotného hříšníka, ten jím sice projde, ale dopad to na něj nemá. Je to stejné, jako když soud nařídí protialkoholní léčbu. Dotyčný ji absolvuje, ale začne pít hned potom,“ řekl Humhal. Podle něj by to bylo účinné v okamžiku, kdy by si řidič musel povinnou „převýchovu“ zaplatit a částka by byla vysoká.

S dopravními policisty i záchranáři se ale shoduje v jednom – agresivních řidičů za volantem je dost. Zřejmě nejznámější je případ Tomáše Půty a Václava Chmelenského. Ti v Radotínské ulici ve Velké Chuchli zkopali záchranáře, který se pokusil zachránit život opilému řidiči, jenž způsobil autonehodu.

LUCIE BOHÁČOVÁ