Výjezd ochranářů na ministerstvo, kam byli tomuto letounovi přivoláni na pomoc, se sice stal neobvyklým – nyní ale vlastně jen jeden z mnoha podobných. Nejčastěji teď mají problémy netopýr pestrý, netopýr hvízdavý a netopýr rezavý. Všichni patří k chráněným druhům; u nás jsou zákonem chráněni všichni netopýři.

Zvířecí záchranku kvůli nim prý Pražané nyní volají poměrně často. Když se citelně ochladilo, a přišlo to poměrně nárazově, začali se totiž objevovat na neobvyklých místech. I tam, kde je dříve nikdo neviděl. „Prudký mráz některé zastihl ‚v nedbalkách‘. Hledají průduchy do budov, kde je tepleji,“ vysvětlila Landová.

Ještě v minulém týdnu se netopýři běžně krmili nočním hmyzem. S tím, jak začalo mrznout, ale všechny zdroje potravy zmizely. „Náhlý nástup zimy některým udělal čáru přes rozpočet. Pražskou zvířecí záchranku na pohotovostním telefonu 774 155 185 nyní lidé volají na pomoc netopýrům, kteří se objevili v bytech, halách, chodbách – nebo i na dámských záchodech ministerstva,“ konstatovala.

A připomíná, že karty jsou rozdány jasně: pomoc nyní potřebují všichni netopýři nalezení mimo dutinu, kterou si vybrali k zimování. Zvířecí záchranka je odveze a předá do odborné péče. Lidem radí, aby manipulaci s nalezeným netopýrem raději nechali na jejím týmu: jsou to velmi křehcí tvorové.

„Projdou vyšetřením, dokrmením – a zimovat budou již pod dohledem v připravené jeskyni,“ přibližuje Landová běžný postup. Ano, bydlení je pro tyto nalezence připraveno. Ochranáři ze zvířecí záchranky totiž spolupracují s organizací Českého svazu ochránců přírody Nyctalus, jejíž odborníci se zaměřují právě na péči o netopýry.

„Mají je možnost dokrmit a zazimovat v připravené staré štole v lomu v Českém krasu,“ vysvětluje Landová. S tím, že na jaře je pak za vhodných podmínek opět vypustí na svobodu. K tomu připomíná, že netopýři žijící u nás jsou hmyzožravci, a tak je pro ně vhodné celou zimu prospat. Přičemž mají schopnost v případě potřeby „vypnout“: v době spánku nespalují téměř žádné kalorie, sníží svou tělesnou teplotu a díky pravé zimní hibernaci si vlastně prodlužují život.

K hlubokému spánku nicméně potřebují vhodné podmínky; ideální jsou prověřená zimoviště. „Svému úkrytu jsou netopýři věrni – a pokud o něj přijdou náhle, třeba před zimou, nemusí již stihnout nový úkryt najít,“ řekla Landová.

V Praze to bývá běžné v souvislosti s rozmanitými stavebnímu úpravami; zejména se zateplováním starých budov. Když pak netopýři (a často jsou jich desítky naráz, protože zimují ve skupinách) s ochlazením zjistí, že náhle přišli o „domov“, ocitají se v nesnázích: nahonem hledají nový úkryt před zimou. Ne vždy se to podaří. Umírají pak v důsledku podchlazení v kombinaci s podvýživu.

Takovým osudem byl ohrožen i jedinec objevený na ministerstvu vnitra, kde se schoval na záchodech za žaluzií. „Syčí na nás, co máme dělat?“ tlumočila Landová obsah telefonátu. Ten si bude pamatovat – s někým z ministerstva přece jen nehovoří každý den (a z resortu vnitra už vůbec ne). Samotný výjezd už ale byla rutina: „Děkujeme za zavolání, to zní jako netopýr pestrý; takto zastrašuje nepřítele. Zachovejte klid, rádi si pro něj přijedeme. Za chvíli jsme u vás.“