Tradiční silvestrovský ohňostroj jako symbol arogance moci magistrátu vůči městské části? Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (TOP 09) ano.

Prý by byl příliš hlučný a především: hlavní město o jeho „odpálení“ nemělo právo uvažovat bez požehnání příslušné radnice.

Nyní se zdá, že metropoli při vstupu do roku 2012 „oslní“ možná jen petardy opilých cizinců v centru.

Monstrózní a efektní podívaná za půl druhého milionu korun, která původně měla rozzářit hladinu a celé údolí Vltavy ze Střeleckého ostrova, je v ohrožení. Včera na to upozornili právě představitelé Prahy 1. Na vině je prý nestandardní chování magistrátu, jakožto hlavního pořadatele silvestrovské show.

Radnice Prahy 1 má v rukou veleúčinnou páku, a to vlastnictví potřebných pozemků. Jednoduše magistrátu zamítla pronájem Střeleckého ostrova. Také podle radního Prahy 1 pro bezpečnost Ivana Solila (ČSSD) je hlavním argumentem proti odpálení ohňostroje na Střeleckém ostrově hrozící hlučnost a s ní související diskomfort obyvatel první městské části.

Bude ohňostroj jinde?

Solil i Lomecký připustili, že je ještě čas a prostor pro jednání. Chtějí ale přesun ohňostroje na jiné místo a radikální snížení hlučnosti.

Vedení hlavního města zřejmě bude svolné k jistému kompromisu. Silvestrovský ohňostroj totiž letos nechce Pražanům a zahraničním turistům upřít. Mluvčí magistrátu Tereza Krásenská včera uvedla, že se nyní hledá cesta k většímu využití světelných efektů na úkor těch hlukových. „Zároveň rádi najdeme koncepční řešení do budoucna,“ poznamenala Krásenská s ohledem na očekávaná páteční jednání mezi představiteli Prahy a první městské části.

Starosta Lomecký naznačil, že pokud ze strany magistrátu zaznamená ústupky, silvestrovský ohňostroj se ještě dá zachránit. Radní Solil zároveň podrobně vysvětlil nekompromisní postoj radnice. „Odpálit ohňostroj v kotlině Vltavy je velmi nešťastný nápad. Všemi ulicemi kolmými k řece projde zvuk jako trubkou. To by bylo pro tamní obyvatele krajně nepříjemné,“ shrnul Solil.

Lomeckého nejvíce rozhořčilo, že magistrát objednal ohňostroj, aniž by před tím získal souhlas městské části.

„Takto se to dělat nedá. Je to typická ukázka arogance moci,“ zdůraznil Lomecký. Dodal, že by bylo zdaleka nejlepší přesunout ohňostroj tam, kde jsou na něj Pražané po léta zvyklí totiž na Letnou. Kvůli ohňostroji mu prý volali nejvyšší představitelé vedení města s tím, že jim Praha 1 „šlápla do hraček“.

„Pokud však nebude možné z časových důvodů místo změnit, Praha 1 výjimečný souhlas vydá. Ovšem pouze za předpokladu, že podívaná bude především světelná a co nejméně hlučná,“ sdělila o něco smířlivěji mluvčí městské části Veronika Blažková.

Deník oslovil několik náhodně vybraných obyvatel Malé Strany. Takřka všem ohňostroje vadí. „Odpalují se tu dost často. Hlavně z parníků. Měli by to řešit nějakou vyhláškou. Kdyby to byl jen ten silvestrovský, tak to nějak přežijeme,“ míní Malostranští jednohlasně.