V souvislosti s velmi zásadním omezením přesčasové péče u lékařů z FTN, dojde od začátku prosince k odložení neakutní ambulantní/lůžkové péče a dlouhodobě plánovaných výkonů na mnoha nemocničních odděleních a klinikách. „Zároveň vás chceme také informovat, že s ohledem na omezený počet lékařů mohou být čekací doby na vyšetření výrazně prodlouženy,“ uvádí nemocnice.

Pacienty proto žádá, aby se situací předem počítali. „Svá neakutní vyšetření či zdravotní kontroly řešte především se svými praktickými lékaři a cestou ambulantních specialistů. Velice nám tímto pomůžete,“ upřesňují zástupci nemocnice.

Největší problémy jsou na interně a pediatrii

Nemocnice již dříve uvedla, že odložila neakutní ambulantní péči a dlouhodobě plánované výkony tak, aby byla schopna zajistit urgentní neodkladnou péči. V případě, že některý ze sloužících lékařů onemocní, se může situace ještě více zkomplikovat.

Ilustrační snímek
Nemocnice v Praze od prosince neomezí akutní péči. Někde zruší plánované operace

Největší problémy nemocnice podle mluvčího Petra Sulka čeká na oddělení interny, pediatrie, dětské chirurgie a na pracovišti rentgenu, kde může být omezena i akutní péče. Výpovědi z přesčasů podalo v Krči 160 lékařů. „Na Pediatrické či Interní klinice vypovědělo práci přesčas přes 90 procent lékařů. Na chirurgické klinice přibližně 50 procent lékařů a na Klinice dětské chirurgie a traumatologie je to také přes 90 procent lékařů," doplnil.

Nemocnice současně dnes uvedla, že v případě, že dojde ke zlepšení situace, přejde opět do běžného provozu.