Na událost upozornil web Praha IN, podle kterého se mělo jednat o dvě cizinky, které trvale žijí v Česku. Těhotná žena šla na gynekologickou kliniku na běžnou kontrolu, zatímco druhé ženě měli lékaři provést kyretáž, což je zákrok, který se provádí například při léčbě nemocné dělohy. Kyretáž lze ale také použít k umělému ukončení těhotenství.

Nešťastný incident, který se stal v pondělí 25. března Deníku potvrdila i mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. „Dne 25. března se na naší Gynekologicko-porodnické klinice stala nežádoucí událost. Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky," sdělila pro Deník.

Fakultní nemocnici na Bulovce vyjádřila pacientce a celé její rodině hlubokou lítost a omluvu s tím, že udělají vše proto, aby vzniklá újma byla co nejvíce zmírněna a také odškodněna.

„Jakožto akreditovaná fakultní nemocnice máme jasně stanovená pravidla a postupy, které je náš zdravotnický personál povinen bez výjimky dodržovat. Dotčený personál kliniky je do úplného vyhodnocení nežádoucí události postaven mimo službu s tím, že v případě zjištění porušení závazných pracovních postupů v rámci právě probíhajícího interního šetření bude u konkrétních jednotlivců vyvozena osobní odpovědnost," dodala mluvčí.

„První pacientka, která byla těhotná, přišla na běžnou kontrolu, druhá pacientka se dostavila na kyretáž. Obě ženy jsou asijského původu. Jde o zákrok, který se ošklivě nazývá výškrab. Provádí se ženám, u nichž dlouhodobě dochází ke krvácení nebo mají problémy po porodu a podobně. Zákrok se provádí na ženě, která není gravidní a trpí gynekologickými problémy. Z nepochopitelných důvodů si na klinice obě pacienty prohodili a nebohé ženě vyškrábli její dítě,“ popsal incident webu Praha IN nejmenovaný zdroj.

Pražská policie se událostí začala zabývat na základě zveřejnění informací v médiích. V průběhu pátku 29. března ji kontaktoval právní zástupce jedné z poškozených, který ženu zastupuje. Kriminalisté na základě nově získaných informací ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.

Informaci o tom, co se v nemocnici stalo, má i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Ministerstvo zdravotnictví bylo o nežádoucí události, která se stala ve Fakultní nemocnici Bulovka dne 25. března tohoto roku, informováno ředitelem nemocnice a přednostou gynekologicko-porodnické kliniky. Ministerstvo zdravotnictví vyjadřuje pacientce i celé rodině hlubokou lítost. Došlo k neomluvitelnému selhání lidského faktoru a viníci jsou postaveni mimo službu,” řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob s tím, že Fakultní nemocnice Bulovka se rodině omluvila a je připravena poskytnout pacientce náležité odškodnění.

„O dalších krocích vůči zaměstnancům, kteří chybovali, budeme ze strany FN Bulovka nadále informováni a budeme situaci řešit," uvedl Jakob.