"Urgentní příjem nemocnice na Bulovce nám od včerejšího (čtvrtečního) odpoledne po předchozím avízu odmítal v jednotkách případů přijímat pacienty. Vozili jsme je tedy do nejbližších zdravotnických zařízení," uvedla Nováková. Doplnila, že sanitky směřovaly například do vinohradské nebo Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Sanitky podle Poštové standardně s nemocnicemi dopředu komunikují, zda mohou od nich pacienta přijmout.

Na omezení provozu urgentního příjmu upozornil ve čtvrtek večer Deník N. Vedoucí oddělení PR a komunikace nemocnice Filip Řepa pozdě večer na dotaz ČTK uvedl, že příjem omezený není. "Fakultní nemocnice Bulovka přijímá do péče pacienty od zdravotnické záchranné služby bez jakýchkoliv omezení," napsal. Dnes nemocnice upřesnila, že ve čtvrtek odpoledne nepřijímala pacienty v akutním stavu dvě hodiny.

Na sociální síti X dnes zástupci nemocnice uvedli, že omezení trvalo dvě hodiny a od té doby je příjem pacientů obnoven v plném rozsahu. Mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová na dotaz ČTK doplnila, že nebude omezen ani dnes. Část lékařů na ARO a urgentním příjmu na protest proti jmenování nového primáře vypověděla od října přesčasy, tedy práci po skončení pracovní doby od 15:30.

K situaci se dnes pro média vyjádřili dva lékaři a lékařka, kteří dál služby berou i za protestující kolegy.

Nemocnice Na Bulovce.
Bulovka klidní konflikt se svými lékaři. Prozatím stáhla nového primáře ARO

"Ve chvíli, kdy je nás málo, nedokážeme péči zajistit tak, jak jsme zvyklí. Musí být přenesená hlavně do ranních hodin," uvedl jeden z nich. Lékařů, kteří nastupují do odpoledních služeb je podle nich málo a musí si rozdělit i služby kolegů. Ve čtvrtek byl podle nich omezený jen příjem pacientů na urgentním příjmu, po několika hodinách dorazil podle nich externista. Podle tří pracovníků, kteří ale nechtějí uvést svá jména, jsou lékaři protestující a dál sloužící rozděleni zhruba napůl. "Mojí ambicí je udržení provozu tak, aby nebylo ohroženo zdraví pacientů," řekl lékař, který dál služby slouží. Atmosféru na oddělení popsali jako podezřívavou, lidé jsou ve špatném psychickém stavu a zmiňovali i šikanu těch, kteří dál slouží.

Část lékařů ARO a urgentního příjmu Bulovky vypovědělo přesčasovou práci od října, vykonávat ji přestali v tomto týdnu. Avizovali, že protestují od poloviny srpna po odvolání dosavadního primáře Jakuba Baly a jeho nahrazení Josefem Školou, který zvítězil ve výběrovém řízení. Kritizují také komunikaci ze strany vedení nemocnice. Další primáři a přednostové naopak vyjádřili řediteli nemocnice Janu Kvačkovi podporu.

Nemocnice podle dnešního vyjádření Řepy splnila všechny dřívější požadavky, odvolala nového primáře, vypsala nové výběrové řízení a jmenovala dočasně do čela jednoho ze stávajících lékařů. Nové požadavky podle něj vedení nemocnice neobdrželo, ale protest lékařů trvá. Situací se zabývá podle čtvrtečního vyjádření i ministerstvo zdravotnictví, které je zřizovatelem nemocnice, vedení Bulovky chce ve sporu s lékaři využít profesionální mediátory.