V původním anonymním „výhrůžném“ dopise zaslaném ostatním pražským nemocnicím i ministerstvu zdravotnictví stálo, že ARO a urgentní příjem budou fungovat pouze ve všedních dnech od sedmi ráno do půl čtvrté odpoledne. Ve zbylém čase měla být péče nedostupná. Protest měl začít v pondělí 2. října odpoledne.

Vlna jednání vyústila v údajný kompromis

Lékaři ARO nesouhlasí s odvoláním primáře Jakuba Baly a dosazením jeho nástupce Josefa Školy. „Po intenzivních jednáních vedení nemocnice se zástupci lékařského týmu ARO a oddělení urgentního příjmu, nově jmenovaným primářem Školou a dalšími dvěma účastníky výběrového řízení doktory Nedvědem a Jánským došlo ke kompromisní dohodě,“ uvedli zástupci nemocnice Bulovka v neděli odpoledne.

Kompromis má spočívat v tom, že nově jmenovaný primář Škola ustoupí požadavkům části lékařů a na čas opustí funkci. Na jeho pozici nemocnice již vypsala nové výběrové řízení, které potrvá téměř tři měsíce – tedy výrazně déle než první výběrové řízení, které se uskutečnilo koncem srpna a trvalo jen dva týdny. I proti tomu část lékařů, kteří se chystali protestovat, vystoupili.

„Přihlášky na pozici primáře ARO a oddělení urgentního příjmu FNB bude možné podávat až do 20. prosince 2023. Vedením obou oddělení ředitel nemocnice do vyhlášení výsledků nového výběrového řízení pověřil po dohodě s lékaři doktora Jánského,“ uvedla nemocnice.

Doktor Jánský spolu s lékařem Nedvědem se účastnili i prvního kola výběrového řízení, ale neúspěšně. Podle vedení nemocnice podpořil kompromisní řešení i doktor Nedvěd. „Vedení nemocnice bude s lékaři ARO a oddělení urgentního příjmu dále jednat o možnosti opuštění dvousměnného provozu a návratu k původnímu pracovnímu režimu,“ dodali zástupci nemocnice na sociálních sítích. Právě dvousměnný provoz nemocnice zavedla proto, aby zabránila lékařům protestně nenastoupit na odpolední a večerní, tedy přesčasové, služby.

Bulovka situaci dál řeší

Na dotazy Deníku, jaká budou kritéria nového výběrového řízení na primáře Anesteziologicko-resuscitačního oddělení (ARO) a zda je nemocnice přesvědčena, že lékaři do odpoledních i večerních směn v říjnu opravdu nastoupí, nemocnice konkrétně neodpověděla.

„Omlouvám se, v tuto chvíli se situace kolem ARO stále vyvíjí. Na vaše dotazy odpovíme, jakmile bude situace jasnější,“ uvedla mluvčí FNB Eva Stolejda Libigerová. Bulovka ale již dříve uklidňovala ostatní pražské nemocnice i zdravotnickou záchrannou službu, že veškerá intenzivní péče bude i dále zajištěna.