"Bude se zde provádět základní výzkum, který povede k novým lékům," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Veškeré objevy pak podle něj budou kompletně ve vlastnictví ČR. Pracovat se bude i na personalizovaných lécích vyráběných na míru konkrétním pacientům, což je současný trend léčby rakoviny.

Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je ve špičkových onkologických centrech po světě propojení s výzkumem běžné. Nadace se podle něj zavazuje, že bude po čtyři roky provoz dotovat 50 miliony korun ročně. "Dovolí nám to vypisovat granty i pro špičkové vědecké kapacity světového formátu, které na sebe zase naopak vážou další granty," uvedl. Na samotné vybudování centra půjde od nadace 300 milionů. Součástí dohody je i to, že centrum bude v názvu mít jméno Petra Kellnera, nejbohatšího Čecha, který zemřel v roce 2021.

Soukromé gymnázium Open Gate v Babicích, které založil Petr Kellner s manželkou Renátou v roce 2005.
Petr Kellner a pražské školy: elitní gympl i podpora základek

"Onkologický výzkum, respektive hledání léku nové generace proti některých typům rakoviny byla Petrova srdeční věc," uvedla v tiskové zprávě předsedkyně správní rady nadace Renáta Kellnerová. Do společnosti Sotio, která se výzkumu věnuje přes deset let, podle Kellnerové investovala společnost PPF desítky miliard korun.

V ČR je pro léčbu rakoviny síť komplexních onkologických center (KOC) a dvě národní onkologická centra tvořená pracovišti v Praze a Brně. KOC dosud chybí v Karlovarském kraji. Podle Válka se s jeho vznikem počítá a spadat bude pod centrum v Plzni. Nové centrum v Motole bude podle Ludvíka v běžných diagnózách primárně určeno pro Prahu a Středočeský kraj, v těch vzácnějších diagnózách pro celé Česko.

Podle Válka je třeba se soustředit stále více na prevenci vzniku nádorů, které jsou stále druhou nejčastější příčinou úmrtí, nebo jejich odhalení v době, kdy jsou dobře vyléčitelné. Rozšiřovat chce proto takzvané screeningy, tedy pravidelná preventivní vyšetření osob v rizikovém věku nebo skupině. V současné době jsou zaměřeny na rakovinu prsu, děložního hrdla a tlustého střeva, u současných a bývalých kuřáků navíc na rakovinu plic. Od příštího roku by se měl pilotně spustit i záchyt rakoviny prostaty.