Počet lidí s potvrzenou diagnózou covid-19 se aktuálně v metropoli pohybuje okolo čtyř tisíc. Hospitalizaci potřebuje jen výrazná menšina a jako „vážný stav“ označují nemocnice celkem několik málo desítek pacientů.
Volných lůžek, vyhrazených pro „covid“ pacienty a tedy s důslednou ochranou proti šíření infekce, nicméně nemají pražské nemocnice nějak závratně mnoho.
Podle aktuálních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) jich bylo v pondělí 19 v kategorii „jednotky intenzivní péče a ARO“ a 56 v kategorii „standardní lůžka s kyslíkem“. K dispozici měly též necelé čtyři stovky „neobsazených“ ventilátorů a přístrojů umělé plicní ventilace.
Kupříkladu ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) momentálně pobývá 17 pacientů s covid-19, z nich pět je ve vážném stavu připojených na umělou plicní ventilaci. Dva z nich současně také na ECMO (mimotělní podpora života). Tamní Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) má celkem k dispozici 23 lůžek resuscitační péče, z nichž téměř všechny mají umělou plicní ventilaci a šest také ECMO.
Nemocnice mohou v případě eskalace epidemie kapacity navyšovat, nicméně také jen do určité míry a takové změny zároveň ovlivňují celkovou funkčnost péče. „V rámci VFN máme na různých klinikách přes 70 lůžek resuscitační péče. O jejich využití rozhodují příslušní lékaři podle aktuální situace,“ sdělila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.
Ministerstvo zdravotnictví data tají
Čerstvá data o kapacitě českých nemocnic zveřejnil projekt Hlídač státu. Podle jeho ředitele Michala Bláhy tyto údaje ministerstvo zdravotnictví „tají nejen před veřejností, ale pouze omezeně k nim mají přístup i dispečinky záchranných služeb, nemocnice a lékaři. Záchranky tato data mají teprve od pondělí, doktoři na JIP je stále nemají a místa pro pacienty obvolávají telefony,“ upozornil Bláha, který prý získal čísla od ÚZIS „vlastní legální cestou“.
Hlídač státu zároveň na sociálních sítích publikoval údaje o počtech zdravotnických pracovníků s aktuálně pozitivním testem na covid-19. Za poslední měsíc je trend znepokojivý. Téměř z nuly se celostátní počty vyšplhaly k víc než 250 potvrzeným případům mezi lékaři a víc než čtyřem stovkám mezi sestrami. V samotné Praze je momentálně sedm stovek lékařů a dva tisíce sester kvalifikovaných pro péči o pacienty ve vážném stavu na odděleních JIP a ARO.
Šéf České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý varoval v nedělním vysílání České teleivze v pořadu Otázky Václava Moravce, že v případě denního nárůstu nových případů covid-19 přes čtyři tisíce v celé zemi budou muset nemocnice začít omezovat péči o pacienty s jinými onemocněními.
V záloze je jen 15 procent kapacity lůžek
Takzvaně v záloze je podle Černého asi tisícovka lůžek intenzivní péče a celostátně volná zhruba čtvrtina jejich kapacity. V Praze je to dokonce jen 15 procent. Dosavadní ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) – jehož po rezignaci vystřídal ve funkci bývalý náměstek Roman Prymula – přitom slíbil, že se budou regionální disproporce v kapacitách nemocnic řešit „překládáním“ pacientů.
„Měli bychom zmírnit nárůst nových případů, protože z něj lze přímou úměrou odvodit počet hospitalizovaných včetně těžkých případů. Hrozí, že budeme mít brzy velmi velký problém. Ovšem za předpokladu skutečného dodržování pravidel se situace v tuto chvíli ještě dá zvládnout,“ prohlásil k vývoji situace po posledním zasedání Bezpečnostní rady hlavního města primátor Zdeněk Hřib (Piráti).