Kvůli měnící se epidemické situaci se v pátek sešel krizový štáb hlavního města. „Místa v pražských nemocnicích jsou, není problém, že by nebylo pacienty kam vozit,“ oznámil primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je v Praze volných ještě 13 % kapacit standardních lůžek s kyslíkem. Lůžek s přístroji ECMO, jenž zajišťují mimotělní membránové okysličení je k dispozici přibližně polovina. Míst s umělou plicní ventilací (UPV) zbývá 9 % z jejich celkového počtu v Praze.

Obdobná situace je ve Středočeském kraji, kde je volných 17 % standardních lůžek a prakticky všechny s ECMO. Lůžek s možností UPV ve středočeských nemocnicích zbývá 22 % z celkového počtu.

„Kapacita ještě je, ale je otázka, jak se projeví nárůst počtu nakažených v dalších dnech. Setrvačnost je asi dva týdny než se to projeví v nemocnicích,“ odhaduje Hřib, který je vystudovaný lékař.

Ilustrační foto.
Covid mají zahánět monoklonální protilátky. Některým nemocnicím ale došly

Výše uvedenou statistiku potvrzují i údaje z jednotlivých nemocnic, které Pražský deník oslovil.

Nemocnice Na Bulovce zároveň také ujistila, že zatím neruší žádné plánované výkony.

„Transformujeme nemocnici za pochodu, podle toho, jaká je poptávka po lůžkách. Covidoví pacienti jsou primárně soustředěni na klinice infekčně nemocných. A jakmile se přesáhnou její kapacity, transformují se další oddělení. V současné chvíli máme covidové pacienty na pneumologické klinice, na ARO a na urgentním příjmu. Potom máme ještě transformováno oddělení následné péče,“ popsala mluvčí Bulovky Eva Libigerová.

Ve čtvrtek zde leželo celkem 82 pacientů s nemocí covid-19. Z toho 69 na standardních lůžkách, z nichž bylo 31 očkovaných. Na JIP leží 13 pacientů, z nich jsou očkováni pouze čtyři.

V případě, že počet covidových pacientů naroste, má zdravotnické zařízení připravený jasný plán. „Budeme postupovat jako v předešlých vlnách, postupně transformovat jednotlivá oddělení,“ popsala mluvčí.

Promítání na budovu ministerstva vnitra.
FOTO: Záběry uprchlíků a logo ODS. Anonymní aktivisté promítali na vládní budovu

Pomalu se zaplňují i covidová oddělení ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN). Jak uvedla její mluvčí Martina Voráčková, zatím zde mají volných celkem osm standardních lůžek s kyslíkem z celkového počtu 487. Lůžka s přístroji ECMO jsou volná čtyři z deseti. Lůžka s umělou plicní ventilací (UPV) zbývají volná čtyři z 56.

Většina pacientů s těžkým průběhem covidu není očkovaná

Své statistiky pravidelně zveřejňuje i Fakultní Nemocnice v Motole, kde v pátek leželo celkem 78 covidových pacientů z nichž má těžkých průběh deset, je zde také 23 pacientů bez příznaků. „Ti nastoupili do nemocnice se léčit s něčím jiným, test na covid-19 ale provádíme každému, kdo k nám nastoupí,“ vysvětlila mluvčí Motola Jana Merxbauerová.

„Naprostá většina hospitalizovaných pacientů, kteří jsou hospitalizováni kvůli vážnému průběhu nemoci covid-19, je neočkována,“ upozornila Merxbauerová.

V největším zdravotnickém zařízení v Česku je nyní k dispozici 20 volných přístrojů pro ÚPV, tři přístroje ECMO a 50 HFNO (vysokoprůtokový kyslík). Připojením na kyslík, tzn. oxygenoterapii jsou zde vybaveny téměř všechny postele.

Léků máme dost, ujišťuje centrální lékárna

Ve Fakultní Thomayerově nemocnice k pátečnímu datu ležela stovka covidových pacientů. „Většina z nich je bez očkování. Ve vážném stavu jich je 13 na ARO a na JIP interní kliniky. Nějaká volná lůžka ještě k dispozici máme, covidová lůžka uvolňujeme podle potřeby,“ řekl mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Zdravotnické zařízení v Krči je také centrální lékárnou pro výdej léků s monoklonálními protilátkami, jenž se podávají v začátcích nemoci a chrání před jejím těžkým průběhem. Vydává látky bamlanivimab a etesevimab, které na vyžádání distribuuje do dalších nemocnic. „Pravda je, že je o ně obrovský zájem, my jsme kapacitu navýšili, podat lék v infuzi můžeme až 40 lidem denně. Zásoby máme minimálně na týden, objednali jsme další dodávky, dorazit mají v průběhu příštího týdne,“ doplnil Sulek.

Očkovací centra bez registrace v Praze na hlavním nádraží a v OC Westfield Chodov.
Zájem o očkování roste, v centru na hlavním nádraží se stojí fronty

Kromě toho jsou v metropoli k dispozici další léčiva na podobné bázi. V počátcích nemoci je nově možné podávat také přípravek nazvaný REGN-CoV2, který k podání indikují praktičtí lékaři, ambulantní specialisté či nemocniční lékaři. Není však vhodný pro pacienty, u nichž už se nemoc plně rozběhla. K dispozici je ve všech velkých pražských nemocnicích, včetně těch fakultních.