Z většiny rozpočtových kapitol je vyčerpáno mezi 20 a 30 procenty, například kapitola Rozvoj obce ale utratila jen asi 3,5 procenta. Podle náměstkyně primátorky Evy Kislingerové (ANO) byly projekty často nepřipravené, proto některé nebyly schválené radou. Novinářům to dnes řekla na tiskové konferenci.
„Těžko kritizovat čerpání, když jsou ještě čtyři měsíce do konce roku," řekla radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice), které má většinu kapitoly Rozvoj obce na starosti. Podle ní jsou důvody, proč peníze zatím nebyly čerpané, různé. „Jsou to projekty náročné na přípravu. Předpokládali jsme, že to půjde rychleji," uvedla. U některých se podle Plamínkové nedaří vykupovat pozemky, další projekty se předělávají, aby byly levnější, jiné zdržují výběrová řízení na dodavatele. Například u kolektoru Hlávkův most se firma vybírala skoro rok.
„Hodně projektů mi neschvalují kolegové z rady. I paní náměstkyně Kislingerová," dodala Plamínková. Město se tak podle ní snaží nevyčerpané peníze využít třeba na projekty, které mají už připravené městské části.
Zdravotnictví
Málo peněz bylo vyčerpáno také na zdravotnictví (14 procent), kde stále nezačal projekt výstavby administrativního centra pro záchranku. Neinvestovalo se ani do Nemocnice Na Bulovce, kde byly plánované úpravy za více než 50 milionů korun.
Kultura
Ještě méně Praha vynaložila na plánované projekty v kultuře (12,5 procenta). Nečerpala zatím téměř nic na chystanou rekonstrukci Šlechtovy restaurace a neinvestovalo se ani do výstaviště, na které bylo vyčleněno 100 milionů korun, ani do Divadla Na Zábradlí. Jeho úprava bude dokončená až příští rok.
IT systémy
Město málo investuje i do plánovaných datových center a dalších IT systémů, prakticky stojí projekt archivu Na Chodovci. V kapitole Vnitřní správa, kam spadají investice do chodu magistrátu, se zatím vyčerpalo necelých osm procent peněz přidělených na letošní rok.
Hospodaření Prahy skončilo v prvním pololetí přebytkem 7,3 miliardy, zhruba o 400 milionů meziročně méně. Výsledek ovlivnily právě zejména nízké investice. Podle schváleného rozpočtu mají letošní příjmy města činit 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků.
Čtěte také: Praha zváží, zda předčasně splatí úvěr 8,5 miliardy za metro A