Vybrat jméno je pro rodiče velká zodpovědnost. Co se týče těch nejpopulárnějších, celorepublikově se na předních příčkách mezi chlapci poslední roky tradičně drží Jakub.

„Mezi křestními jmény narozených chlapců byl v roce 2023 Jakub na první příčce potřinácté v řadě. Jeho prvenství začalo už v roce 2011, kdy v oblíbenosti přeskočil do té doby nejpopulárnějšího Jana. Jan se vloni dokonce propadl na třetí místo, druhou příčku obsadil Matyáš,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Mezi dívkami pak několik let kraluje Eliška. „Dívčím jménům opět vévodila Eliška a první příčku si v roce 2023 udržela už podvanácté za sebou. Druhou příčku obsadila Viktorie, jejíž popularita v posledních letech rychle stoupá. Mezi první desítku nejpopulárnějších dívčích jmen se dostala poprvé teprve v roce 2014,“ doplňuje Marek Rojíček.

S větším městem se popularita mění

Podle analytiků Českého statistického úřadu se pořadí některých jmen ale výrazně liší mezi velikostními skupinami obcí. Jména populární v malých obcích do dvou tisíc obyvatel postupně ztrácela na popularitě v těch větších městech.

„Například Štěpán se umístil v nejmenších obcích na jedenácté příčce, ve středně velkých městech na čtrnácté a v největších městech na 23. příčce. Mezi dívčími jmény to podobně bylo u Marie, která zaujala patnáctou, 22. a 23. příčku. Tato jména tak byla o něco populárnější v menších obcích než ve větších a největších městech,“ řekl Rojíček.

Naopak to ale bylo například se jmény jako Daniel nebo Sára. Ve větších městech se Daniel umístil na sedmé pozici, v nejmenších osmnáctý. Sára pak ve větších skončila jedenáctá a v nejmenších až jednadvacátá.

A jak se tedy umístila jednotlivá jména v Praze? 

ANNA MATYÁŠ
SOFIE JAKUB
ELIŠKA ADAM
VIKTORIE DAVID
EMA MATĚJ
TEREZA JAN
SÁRA DANIEL
NATÁLIE ANTONÍN
LAURA FILIP/OLIVER
ADÉLA FILIP/OLIVER
AMÁLIE/JULIE TOMÁŠ
AMÁLIE/JULIE DOMINIK
MEDA TOBIÁŠ/VOJTĚCH
EMMA TOBIÁŠ/VOJTĚCH
KAROLÍNA MIKULÁŠ
ROZÁLIE SEBASTIAN
ELLA JONÁŠ
MIA/ANEŽKA LUKÁŠ/ONDŘEJ
MIA/ANEŽKA LUKÁŠ/ONDŘEJ
NELA TEODOR

Mohlo by vás zajímat:

Bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová slavnostně pokřtila mládě gorily nížinné, které se narodilo 12. dubna.

Bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová slavnostně pokřtila mládě gorily nížinné, které se narodilo 12. dubna. | Video: Deník/Radek Cihla