Meteorologové vyhlásili v Praze kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci dnes ráno. Současně nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace.

Přečtěte si: V Praze je vyhlášena smogová situace. Kvůli prachu v ovzduší

Postup radních kritizovali Zelení

„Před dvěma týdny jsme se domluvili, že přistoupíme k daným krokům (MHD zdarma), když bude vyhlášena smogová regulace. Jakmile se tak stane, sejde se pracovní skupina, rozhodne a rada se k tomu následně připojí. Jakmile bude stupeň regulace, pak budeme souhlasit s tím, na čem jsme se domluvili," řekla Krnáčová. Pozitivní dopady zavedení MHD zdarma podle ní zatím nebyly plně prokázány.

Postup radních kritizovali zástupci Zelených. „Vyzvali jsme radní za ANO a ČSSD, aby okamžitě reagovali na vyhlášení smogové situace v Praze. Pražané a lidé dojíždějící by měli mít možnost využívat MHD zdarma hned při zhoršení rozptylových podmínek. Rozhodně nelze čekat na vyhlášení stavu regulace," uvedla náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Zelení).

Praha chce do roku 2030 zakázat vjezd autům do centra 

Podle Krnáčové chystá město systémové změny, jako je vypracování dokumentu, podle kterého bude město v budoucnu při smogu postupovat. Zároveň chce do roku 2030 zakázat vjezd autům se spalovacími motory do centra města.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

Meteorologové doporučují zdržet se fyzické zátěže 

V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.

Čtěte také: Smog se pohnul dříve než radní. Město chystá regulaci