Před pár lety na to málem doplatil kostel svatého Kajetána v Nerudově ulici, nedávno způsobil vliv podnebí problém dokonce v pražské památce číslo jedna, katedrále svatého Víta.

Vlivy měnícího se podnebí mohou být pro pražské historické skvosty nebezpečné. „Památky je třeba před těmito vlivy chránit,“ prohlásil ředitel Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Miloš Drdácký. Čeští vědci se podíleli na evropském projektu, který analyzuje vliv klimatu a jeho změn na historické stavby a monumenty. Vyplývá z něj, že památky čeká kvůli předpokládaným změnám klimatu větší zatížení.

Zatížení roste

Zvyšující se teplotní rozdíly, více přívalových dešťů, většíintenzita větru. Taková jsou největší nebezpečí pro staré budovy, pomníky nebo sochy. „Při růstu výkyvu teplot například dochází k častějšímu mrznutí a roztávání vody v kamenech a maltách, což stavby poškozuje,“ uvedl Drdácký. Právě svatovítská katedrála na Hradčanech má s tímto vlivem problém, kvůli dlouhodobému namáhání kamenných stavebních prvků tam experti museli několikrát řešit pád kružby, tedy kamenné ozdoby. Kostelu svatého Kajetána zase hrozil kvůli vodě sesuv půdy v prudkém svahu v Nerudově ulici.

Řešení je podle vědců spíše v prevenci. „Existují možnosti povrchových ochran, například voduodpuzující nátěry, zpevňovače, zakrytí objektů před vlivy deště nebo přímého slunce,“ vyjmenovává Drdácký. Pražský magistrát však na ochranu památek před vlivy klimatu nepamatuje. „Zatím v tomto problému žádnou speciální strategii nemáme, občas o tom proběhne nějaká diskuse, to je ale vše,“ přiznal ředitel památkového odboru magistrátu Jan Kněžínek.

Prevence je drahá

Ojedinělým příkladem může být Karlův most, kde místo originálů soch, uschovaných před vlivy dešťů v lapidáriu, stojí kopie. „Ovzduší je daleko drsnější než dřív, proto jsme sochy vyměnili. S ochranou v podobě nátěrů ale zatím nepočítáme,“ sdělil Kněžínek.

Prevence je pro Prahu finančně velmi náročná, stav budov se řeší až v případě nastalých komplikací. Česká metropole by se přitom mohla inspirovat v jiných evropských zemích. Některé státy Evropské unie již s preventivními opatřeními chránícími památky před vlivy klimatu počítají. „Existují země, které na to mají systém, například Holandsko, kde inspektoři obcházejí památky a navrhují recepty na jejich údržbu,“ uvedl příklad Drdácký. close zoom_in

Městský radní pro kulturu Milan Richter Deníku řekl:

Objekty chráníme zatím jen proti vandalům

Město se na zabezpečení historických památek proti vlivům klimatu nyní nechystá, tvrdí radní Milan Richter.

Má Praha v plánu chránit své historické památky před klimatickými vlivy?

Na nic takového se zatím nechystáme. Velké peníze jsme v poslední době vynaložili na ochranu památek proti vandalismu, kamerový systém byl drahý a peníze na podobnou ochranu nejsou.

Ovšem třeba přetření soch ochranným nátěrem proti vlivu dešťů by ale nemuselo být až tak náročné, nemyslíte?

Slyším poprvé, že něco podobného existuje. V Praze dostávají sochy voskový nátěr, který je chrání proti sprejerům, jejichž výtvory pak sochám tolik neublíží a navíc se snadno smývají. Tento nátěr současně částečně pomáhá také proti účinkům deště, ale nic speciálního to není.

Kupříkladu v Holandsku ale podobné věci používají, poučili se i v Německu nebo Belgii a památky vybavují preventivní ochranou. Neměla by to být i cesta pro Prahu?

Určitě tuhle myšlenku nezavrhujeme, nebylo by od věci se u těchto zemí inspirovat. Letošní rok ale žádná podobná opatření určitě nerealizujeme, nejdřív by se tak mohlo stát v dalších letech.