VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha nebrání demolici unikátních vil. Na vině je i nedostatek památkářů

Památková péče v okrajových částech Prahy selhává. V Praze 6, 5 a 4 se stále intenzivněji bourají prvotřídní domy. Památkáři jsou kvůli zdlouhavým zákonným procesům na ochranu podobných staveb krátcí.

15.5.2018
SDÍLEJ:

Vila redaktora Karla Jíšeho.Foto: Deník/Zuzana Macková

V posledních několika týdnech zmizely z povrchu zemského hned dvě výjimečné modernistické vily. Mediálně slavná vila Jana Fröhlicha na Petřinách a méně známá vila redaktora Jíšeho na Smíchově. Památkáři v jednom případě boj prohráli, v druhém rezignovali už na začátku.

„Ani jedna z vil nestála v památkově chráněném území. Ve chvíli, kdy nejsou prohlášené za kulturní památku, dávají památkáři od podobných případů ruce pryč,“ vysvětluje Kateřina Bečková z Klubu za starou Prahu. Pražské vilové čtvrti a jejich noblesní genius loci zažívají nebývale radikální útok ze strany developerů.

Vila redaktora Karla Jíšeho zmizela bez povšimnutí v polovině dubna. Šlo přitom o unikátní příklad funkcionalismu s atypickým řešením venkovního schodiště. „Kdyby někdo v expozici Národní galerie zničil obraz Emila Filly, byla by veřejnost pohoršena. Stane-li se něco podobného srovnatelnému architektonickému dílu, je klid,“ bilancuje historik architektury Vladimír Czumalo.

„Vila redaktora Jíšeho je jedna ze tří realizací slavné dvojice dvou mladých architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka. Pokud by byl vlastník osvícený, věděl by, že má poklad, který teď možná nedoceníme, ale za pár desítek let to bude klenot architektury. Zbytečně si ničí svůj vlastní majetek,“ doplňuje architekt Zdeněk Lukeš.

Legitimní očekávání 

Přestože měli památkáři vilu redaktora Karla Jíšeho přímo pod nosem a věděli o ní, nebyla dlouhá léta legislativně nijak chráněná. Až s žádostí o demolici se památkáři aktivizovali. Bylo ale pozdě, stavební úřad Prahy 5 bourání povolil, protože neměl důvod udělat opak. „Památkáři tomu prostě nevěnovali pozornost,“ konstatuje Lukeš.

U cihlové vily v ulici Na Petřinách památkáři ve spolupráci s místními obyvateli alespoň svedli boj o zachování domu. Rozhodnutí o demolici z roku 2015 nakonec z důvodu „legitimního očekávání vlastníka“ potvrdilo i ministerstvo kultury. Problém tkví v tom, že vila byla navržena na prohlášení za kulturní památku až poté, co byla podána žádost o demolici. Vlastník tak od začátku očekával, že jeho stavební aktivity budou povoleny. Památkáři opět zaspali, ale aspoň se snažili a případem vily na Petřinách upozornili na problematiku nedostatečné ochrany podobných objektů. Škoda jen, že už Praha musela přijít o mnoho dalších jedinečných vil.

Kde je zakopaný pes?

Památkový zákon sice umožňuje chránit lokality plošně, vyhlášení takové zóny je však dnes téměř nemožné. Na ochranu jednotlivých objektů je zase málo lidí mezi památkáři. „Národní památkový ústav (NPÚ) soustavně prověřuje stav památkového fondu a pátrá v lokalitách, které zatím zůstávaly stranou pozornosti. Ale ani pokud předložíme podnět na prohlášení desetiletí dopředu, není záruka, že památku zachráníme,“ poukazuje na kauzu Libeňský most, kde byl návrh podán v roce 2004, tisková mluvčí Národního památkového ústavu Andrea Holasová.

„Je nás málo, abychom to všechno zvládli. Nutně potřebujeme pomoc a podporu veřejnosti. Pokud navrhne něco někdo z řad veřejnosti, má to daleko větší váhu,“ doplňuje za památkáře Holasová.

Široké spektrum památkářů a historiků architektury se shoduje na tom, že památková péče není myslitelná bez podpory a uvědomění jednotlivců a široké veřejnosti. „Není normální zbourat dům, o kterém odborníci tvrdí, že je historicky hodnotný, a ani okolí si nepřeje, aby byl zbourán. Je to o výchově,“ říká Bečková.

Cesta ze začarovaného kruhu je nejen v přístupu vlastníků a široké veřejnosti, ale možná i ve změně památkového zákona. „Muselo by se do připravovaného památkového zákona dát, že se vlastník musí dotázat, jestli se může dům zbourat. V momentě, kdy má dům zmizet, tak by mělo proběhnout odborné kolečko s tím, že musí být výsledek respektován,“ navrhuje nové opatření Kateřina Bečková. Další možnou cestou je ustanovit takzvanou památku místního významu, což představuje výrazně jednodušší legislativní proces.

Autor: Eliška Černá

15.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 35 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Za Brumlovkou 1559/5, Praha 4 - Michle, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - Vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Kontaktní osoba : pan Vladislav Gogulinský , Upřesňující informace a požadavky : , Vysoce kvalifikovaná práce v oblasti prodeje a získávání kontaktů pro další potencionální prodej., Na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti zákaznické podpory, pre-sales a after-sales, account managementu a zkušeností udržování pravidelného vztahu s byznys partnery , Požadované jazykové znalosti : arabština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina C1, Zaměstnanecké výhody : stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, organizační složka - 002, Za Brumlovkou, č.p. 1559, 140 00 Praha 4. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 25 000 Kč

Stavební technici provozní Koordinátoři klientských změn - junior. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na jan.skoda@consultora.cz nebo telefonicky každý všední den 8:30 - 17:00 na tel.: 608 913 596, , NÁPLŇ PRÁCE:, , koordinace klientských změn, schůzky a komunikace s klienty, zajištění vykreslení projektové dokumentace, popř. samotné vykreslení požadovaných změn, ocenění klientských změn, popř. koordinace ocenění prací od subdodavatelů, kompletace projektu a ceny klientské změny, účast na kontrolních dnech, v případě práce na plný úvazek možno kombinovat s prací projektového/cenového manažera, , POŽADUJEME:, , vysokoškolské vzdělání stavebního směru (vhodné i pro studenty od 3. ročníku VŠ), znalost čtení výkresů, obecné znalosti rozpočtování staveb a cenového managementu, zájem učit se procesnímu řízení a naslouchat radám zkušenějších, časovou flexibilitu, samostatnost, cílevědomost a loajalitu, , NABÍZÍME:, , samostatné vedení jednotlivých klientských změn, kompletní zaškolení a pomocnou ruku, možnost rozvíjet se a učit se novým věcem, práci v mladém kolektivu, vlastní pracovní prostor (kanceláře na adrese Litvínovská 609/3, Praha 9), v případě částečného úvazku možný posun do hlavního pracovního poměru, telefon s neomezeným voláním, SMS, daty a notebook (pro úvazek na HPP), , , Zam. výhody: Telefon s neomezeným voláním, SMS a daty a notebook. Pracoviště: Consultora s.r.o., Litvínovská, č.p. 609, 190 00 Praha 9. Informace: Jan Škoda, +420 608 913 596.

Potravinářství - Hledáme opravdové milovníky masa! 28 000 Kč

Hledáme opravdové milovníky masa! Míst, kde se prodává maso, těch najdeš po Praze spoustu, ale jen jedno je to Pražské! Do práce nechodíme, že musíme, ale protože nás to baví. Teď už nám chybíš jen ty! Ozvi se nám: Vít Morkus.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Libocká 6/43, Praha 6, Prvotní kontakt tel. 734 435 114, Domov sv. Rodiny poskytuje celoroční pobytové služby pro dospělé osoby s mentálním a kombinovaným postižením s nabídkou běžných příležitostí k sociálnímu začleňování. Posláním Domova je vytvářet láskyplné prostředí a podmínky pro plnohodnotný, smysluplný život klientů a naplňování jejich seberealizace, přispívat k rozvoji jejich osobnosti a posilovat křesťanskou atmosféru v celém Domově. , Arcidiecézní charita Praha, která je zřizovatelem Domova svaté Rodiny, hledá do pracovního týmu domova uklízeče/ uklízečku na plný úvazek (místo Libocká 6, Praha 6), který/á:, - bude pracovat v provozním týmu podporujícím sociální službu a bude se podílet na realizaci našeho poslání, Požadujeme :, - pracovní nasazení, - ochotu pracovat v širším kolektivu, - pečlivost, , Nabízíme : , - zázemí silné fungující společnosti a přátelský kolektiv, - práci na plný úvazek po zkušební době osobní ohodnocení, - po zapracování smlouva na dobu neurčitou, Zaměstnanecké výhody:, benefity (mimořádné odměny, dotovaná strava, příspěvek na kulturu a sport, možnost supervize, bezplatné masáže, možnost dalšího vzdělávání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, příspěvek na rekreaci dětí, dovolená 5 týdnů). Pracoviště: Arcidiecézní charita praha, domov sv. rodiny, Libocká, č.p. 6, 162 00 Praha 616. Informace: Tomáš Biňovec, +420 734 435 114.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kuchař podezřelý ze zpronevěry.
3

Kuchař dostal služební mobil. Pak se ztratil jako pára nad hrncem

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT