Dnes, v úterý 12. března, je to přesně 25 let od vstupu České republiky do Severoatlantické aliance (NATO).

U příležitosti oslav se nad Prahou proletělo několik letounů. Ty se nejprve setkaly v prostoru u Zvíkova, odkud ve formaci pokračovaly podél toku Vltavy k Praze. Průlet aliančních strojů má připomenout naše členství v NATO.

close Nad Prahou přeletělo šest letounů u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Nad Prahou přeletělo šest letounů u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO.

Podle dřívějších informací armády skupinu vedl pilot Ondřej Španko z čáslavské základny a letouny měly být vidět i nad Orlíkem nebo Slapy. V centru hlavního města měla první formace tří letounů proletět podle plánů armády v 10:30 a do minuty poté druhá formace.

Po průletu se podle Armády ČR letouny vrátili na domovské základny, německý Airbus přistál na Letišti Václava Havla v Praze.

„Vstup do NATO byl pro Českou republiku a její bezpečnost jedním z nejzásadnějších momentů. Jsem rád, že si ho připomeneme i přeletem stíhaček nad Prahou. Pražané neobávejte se, jde o slavnostní akt a možnost vidět naše vojenské letectvo na vlastní oči,“ řekl primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Úřad vlády k dnešnímu výročí večer slavnostně nasvítí Strakovu akademi

Česká republika se stala členem NATO 12. března 1999.