Světový den plicní hypertenze připadá na 5. května, odborníci upozorňují na fakt, že pokud se chorobu podaří odhalit včas, mají pacienti díky léčbě velkou naději na normální život.

Se vzácnými formami plicní hypertenze se v Česku léčí přibližně 1 000 pacientů, každý rok jich pak 150–200 přibude. Podle odhadu lékařů další stovky lidí o své nemoci vůbec neví. Včasná diagnóza podle expertů přináší pacientům s plicní hypertenzí delší a kvalitnější život.

„I v letošním roce symbolicky věnujeme dech pacientům, kteří touto chorobou trpí, a to výstupem na Vyšehrad. Snažíme se o jakoukoliv osvětu, která u případů plicní hypertenze pomůže ke včasné diagnóze a rychlejšímu zahájení léčby,“ říká Milena Kaftanová ze Sdružení pacientů s plicní hypertenzí.

Modře se tradičně zbarvují významné budovy v Praze, Brně a Olomouci, v Praze to pak letos konkrétně byl Tančící dům a budova FIVE. Modrá barva se volní proto, že pacientům kvůli nemoci často modrají rty.

close Budovy v Praze se zbarvily do modré u příležitosti Světového dne plicní hypertenze. info Zdroj: MaVePR zoom_in Budovy v Praze se zbarvily do modré u příležitosti Světového dne plicní hypertenze.

Při plicní hypertenzi dochází ke zvýšené námaze pravé komory srdeční, která se postupně zvětšuje. To může v čase vést k jejímu selhání. Zároveň se nedostatečně okysličuje krev, proto pacienti trpí dušností, únavou nebo závratěmi a mdlobami. Kvůli nedostatečnému okysličení krve mají pacienti často také modře zbarvené rty a kůži – proto modrá barva nasvícení.