Leckoho může překvapit, že klub vyznavačů v té době výjimečné značky, která tenkrát byla u nás považována za jeden ze symbolů kapitalistického západu – imperialistického světa minulosti, jak hlásala tehdejší ideologie – byl založen v době, kdy u nás vládli komunisté. A nestalo se tak v době takzvaného tání a uvolnění poměrů na sklonku šedesátých let minulého století.

Klub vznikl už v třiašedesátém: tehdy jako Mercedes klub Praha fungující v rámci organizace Svazarm (což je dobová zkratka Svazu pro spolupráci s armádou, kde nacházeli útočiště nejen vyznavači branných sportů, ale třeba i příznivci techniky včetně aktivních motoristů; často vyhledávajících spolupráci při opravách a shánění nedostatkových náhradních dílů). Hrdě se hlásí k tomu, že je na evropském kontinentu nejstarší.

Připomenout tuto událost se v sobotu k NTM sjede přes 130 mercedesů různého stáří. Za muzeum o tom informovala Jana Dobisíková. S upřesněním, že tyto automobily budou k vidění za dopravní halou. „Vstup k nim bude možný v rámci vstupného do muzea. Na odpoledne je připravena prezentace dvanácti nejvzácnějších vozů, které se představí před muzeem,“ připomněla.

Generální ředitel NTM Karel Ksandr netají, že na setkání s majiteli aut sdruženými v Mercedes-Benz klubu ČR se těší on i kolegové. Připomíná, že muzeum vlastní kolekci osmi vozů Benz, Mercedes a Mercedes-Benz velké hodnoty.

close Monopost Mercedes-Benz W154 z let 1938 a 1939, který řada automobilových historiků považuje za nejlepší závodní vůz všech dob. info Zdroj: archiv Národního technického muzea zoom_in Monopost Mercedes-Benz W154 z let 1938 a 1939, který řada automobilových historiků považuje za nejlepší závodní vůz všech dob.

„Historickým mezníkem pro český Mercedes-klub bylo setkání a přednáška členů klubu a zástupců mateřské továrny Daimler-Benz AG ze Stuttgartu, které se v roce 1965 uskutečnily právě v Národním technickém muzeu,“ upozornil, jak bylo NTM spjato s činností klubu už v počátcích jeho činnosti. A s navázáním kontaktů mezi českými fanoušky a výrobcem vozů Mercedes-Benz. Firmou z tehdejšího „západního Německa“!

Ředitel Ksandr připomíná, že ve své expozici Doprava představuje NTM třetinu automobilů ze své sbírky mercedesů, která patří mezi nejucelenější teritoriální sbírky na světě. „Včetně vysoce ceněného monopostu Mercedes-Benz W154 jezdce Rudolfa Caraccioly,“ upozornil na unikátní exponát. Mimochodem – tento monopost z let 1938 a 1939 řada automobilových historiků označuje za nejlepší závodní vůz všech dob.

Program oslav narozenin Mercedes-Benz klubu ČR

- 10.00–15.30: Výstava vozidel srazu (prostranství před budovou NTM, zadní dvorana muzea)
- Mezi 10.00 a 15.30: Promítání filmů z historie klubu (přednáškový sál muzea)
- 11.00–12.00: Povídání s pamětníky historie klubu a zajímavými osobnostmi se vztahem ke značce Mercedes-Benz (přednáškový sál)
- 14.00–14.30, 15.00–15.30: Prezentace nejzajímavějších vozů před budovou NTM, rozhovory s majiteli

Zdroj: Národní technické muzeum