„Povodňová situace se v Praze stále zlepšuje a Pražané se tak mohou postupně vrátit k běžnému životu, neboť od zítra rušíme přijatá protipovodňová opatření. Rád bych ale požádal všechny, kteří se budou pohybovat v okolí řeky, aby byli nanejvýš opatrní, protože hladina Vltavy bude ještě minimálně několik dní stále nadprůměrně vysoká. Práce pro hlavní město ale nekončí a rozmary počasí budeme sledovat i nadále,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Lidem se otevřely náplavky na Hořejším a Dvořákově nábřeží | Video: Deník/Radek Cihla

Od středeční osmé hodiny ranní se na náplavky na Dvořákově a Hořejším nábřeží mohou opět vrátit návštěvníci i cyklisti. S platností od čtvrtečních osmi hodin ráno je možný i vjezd vozidel na náplavky, od stejného času je možný i provoz botelu Matylda. Ve čtvrtek ráno se otevřela také protipovodňová vrata na Čertovce.

Náplavka na Rašínově nábřeží zůstane ale podle správce náplavek z bezpečnostních důvodů uzavřena, a to kvůli zmrzlé vodě na pochozí části nábřeží. Jedná se o zhruba stometrovou část od Železničního mostu. 

Díky poklesu hladiny by se do provozu teoreticky mohly vrátit i přívozy v Praze 1, 2 a na Vyšehradě, podle informací od jejich majitelů ale bude nejprve nutné upravit jejich nástupiště a okolí. Tyto úpravy budou pravděpodobně trvat až do pondělí, kdy by měl být provoz přívozů obnoven.

Již v úterý byly demontovány mobilní prvky protipovodňové ochrany na Čapadle v Divadelní ulici a také ve Zbraslavi. Spolu s tím byla otevřena i vrata u Hotelu Four Seasons.

Fotogalerie: Demontáž protipovodňové stěny u čapadla v Divadelní ulici

Hladina Vltavy (na limnigrafu v Chuchli) klesla pod 1. stupeň povodňové aktivity a očekává se další mírný pokles. Z Vltavské kaskády se ale nadále bude odpouštět obdobné množství vody, neboť pokračuje vysoký odtok z Lipna, což ovlivňuje i hladinu Orlíku.

Tento stav bude pokračovat pravděpodobně až do poloviny příštího týdne. Kvůli stále přetrvávajícímu vysokému průtoku Prahou by proto návštěvníci náplavek, ale i lidé pohybující se obecně v okolí řeky, měli dbát zvýšené opatrnosti a obezřetnosti.