Přeměna náměstí Jiřího z Poděbrad začala v lednu. Od té doby se na kompletně oploceném náměstí pilně pracuje. Prostor je obehnaný plotem a na staveništi projíždí náklaďáky ze zeminou a činí se bagry. Před necelým měsícem dělníci uzavřeli další pěší koridor, vedoucí parkem podél ulice Vinohradská.

Kvůli stavebním pracím se musely na rok přesunout farmářské trhy, a to přibližně o sto metrů dál, vedle kostela Nejsvětějšího srdce páně. „Stěhujeme, čistíme, opravujeme, připravujeme, nezahálíme. Trhy na Jiřáku se dnes stěhují na nové (dočasné) místo s mlatovým povrchem,“ informovala ve čtvrtek 22. února Praha 3 na sociálních sítích.

Trhy otevřou ve středu

Podle bývalého starosty Jiřího Ptáčka (TOP 09) je mlat pouze dočasný. „Mlat je samozřejmě jen provizorní řešení pro tento rok a po dobu rekonstrukce náměstí. Bez něj by ty trhy nemohly být,“ uvedl Ptáček s tím, že jde o žlutý povrch ze zhutněné směsi pískovce a dalších materiálů, který dokáže vsakovat vodu a udrží pohyb lidí. Ještě nedávno byl na místě trávník a po zákroku dělníků také bahno.

Nové umístění farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad:

Zdroj: Eliška Stodolová

Jak Deníku na místě přesunutých trhů upřesnila jejich vedoucí Zita Strnadová, někteří farmáři vyjádřili obavu, že trhy budou dál od metra a lidé je tak hůře najdou. „Chceme umístit navigační plakáty, které lidi povedou od metra až na trhy. Nové umístění má i výhodu, stánky budou stát vedle kostela, tedy na stinnějším místě,“ řekla Deníku Strnadová. Jeden z přítomných farmářů doplnil, že se mu místo líbí i víc, než to předchozí. „Je to tu vzdušnější,“ dodal.

Popadaný plot kolem náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3.
Plot kolem náměstí Jiřího z Poděbrad padá. V nedělním odpoledním větru nevydržel

Trhy budou otevřené od středy 28. února každý týden v pravidelném čase. To znamená od středy do pátku mezi 8 a 18 hodinou a v sobotu mezi 8 a 14 hodinou. Na návštěvníky bude čekat i pár novinek, včetně nových prodejců.

Z náměstí zmizelo pár stromů

Nemalou kritikou prošel záměr kácení několika stromů, které na náměstí ještě donedávna stály. Podle Prahy 3 byly ale pokáceny zpravidla jen nemocné stromy, které byly již za svou životností. „Od začátku byl v projektu kladen důraz na to, aby nově vysázené stromy velmi rychle a kvalitně nahradily původní stromy, které musely ustoupit konceptu vítězného návrh,“ upřesnil spoluautor návrhu a dendrolog David Hora. Podle něj byly pokácené, až na výjimky, pouze nemocné stromy a stromy ve špatném stavu. Nahradit je mají především platany, ale i další druhy.

Zdroj: Youtube

Práce na Jiřího z Poděbrad mají probíhat necelé tři roky, a to v dílčích etapách. Investorem je hlavní město Praha. Předpokládané náklady na proměnu náměstí činí 477,7 milionu korun. Podpora od Ministerstva pro místní rozvoj by mohla dosáhnout až poloviny z celkových investičních nákladů, tedy 238,8 milionů korun.

Zdroj: Eliška Stodolová

Obnova má zahrnovat vysázení nových stromů a zeleně. Počítá se s vybudováním retenční nádrže a kumulační nádrže pro přívalovou vodu. Před kostelem vznikne v podélné ose menší 'náměstí', které rozšíří prostor pro veřejné akce. Tuto dlážděnou plochu budou lemovat podélné aleje platanů. Zároveň se počítá s prostorem pro tradiční tržiště a obnovou a rozšířením dětského hřiště o nové prvky. Rekonstrukcí má projít také prostor před základní školou. Přesnější informace jsou uvedeny na webu Prahy 3.