Náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 čeká kompletní obnova. V rámci rekonstrukce v pátek 16. února byl dnes poklepán základní kámen, který byl na místo dovezen z areálu Pražského hradu. Jedná se konkrétně o dlažební kámen ze III. nádvoří.

Přestavba náměstí Jiřího z Poděbrad.
Na Jiřák přijely bagry. Od května bude v provozu bezbariérový přístup do metra

„Náměstí Jiřího z Poděbrad je jedním z nejvýznamnějších pražských náměstí. Jsem moc rád, že se po letech a mnoha nekoncepčních úpravách konečně dočká kvalitního veřejného prostoru. Nová podoba náměstí bude reagovat i na pohled místních, kteří svoje připomínky předali během participačních setkání,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček.

Práce na 33 měsíců

Stavební práce, které potrvají celkem 33 měsíců, budou rozděleny do několika etap, kdy první začala již letos v lednu a to oplocením místa a přípravnými pracemi.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Snahou však je, aby došlo k nejmenšímu omezení běžného provozu místa. Kulturní akce i tradiční farmářské trhy by měly tedy zůstat zachovány, přesouvat po náměstí se budou podle jednotlivých stavebních etap.

Základní kámen z Pražského hradu

Symbolický okamžik se stal v pátek 16. února, kdy byl na stavbě oficiálně uložen základní kámen. Ten pochází z dlažby na III. nádvoří Pražského hradu. Gestem se snaží hlavní město navázat na původní myšlenku slovinského architekta Josipa Plečnika. Ten chtěl koncem 20. let minulého století významově propojit právě budovaný kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad s Pražským hradem, a tak do něj nechal vložit kameny z Hradu.

Poklepání základního kamene pocházejícího z Pražského hradu v rámci rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad.Poklepání základního kamene pocházejícího z Pražského hradu v rámci rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad.Zdroj: Deník/Radek Cihla

„Jako rodilému Pražákovi mi dělá radost každé zkrášlení hlavního města. U náměstí Jiřího z Poděbrad, ozdobeného působivým kostelem vystavěným podle návrhu Josipa Plečnika, mě to těší ještě víc. Je to svébytné místo setkávání obyvatel okolních čtvrtí, ale i návštěvníků z jiných koutů metropole. Takže jsem velmi zvědavý na výsledek,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Více zeleně a vzdušný prostor

Vítězný návrh od architektonického ateliéru MCA počítá se zachováním charakteru městského parku s velkým podílem zeleně. Podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Jany Komrskové přibude v místě na 100 stromů a podél Vinohradské ulice vznikne i alej. Jelikož náměstí bylo spíše z dílčích úprav, nová podoba bude ucelená a propojená s kostelem.

Trhy budou přesunuty ze severozápadní do severovýchodní části náměstí.

Návrh nové podoby náměstí za téměř půl milionu byl vybrán v architektonické soutěži v roce 2000, zapojena byla i veřejnost, která se mohla vyjádřit přímo na místě v participačním kontejneru, který vznikl ve spolupráci Městské části Praha 3 s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy.