„Plán, který máme, by vycházel z toho, že spousta z nás má různý nábytek či vybavení domácnosti, které nepotřebuje. To může někomu věnovat a nemusí to hned vyhazovat. Budeme přispívat i k ochraně životního prostředí tím, že prodloužíme životnost věcí,“ citoval radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milenu Johnovou (Praha sobě) web Ctidoma.cz.

O jejím počinu informoval prostřednictvím twitterového profilu také lídr hnutí Jan Čižinský: „V pražské koalici řešíme velké projekty jako okruh a metro D, ale to neznamená, že zároveň nepracujeme i na těch menších (a platí to i opačně).“

Radní hlavního města na pondělním zasedání schválili příspěvek 200 000 korun organizaci R-mosty, která svou menší banku už provozuje. Z peněz pražského magistrátu bude rovněž financovat převoz nábytku a spotřebičů rodinám. V říjnu 2018 otevřela Na-bank Liberec, kterou spravuje nezisková organizace Pomoc v nouzi Liberecko ve spolupráci s veřejným sektorem. Nábytkovou banku mají už skoro čtyři roky také v Brně, kde její vznik a provoz zajišťuje tamní magistrát přes odbory sociální péče a životního prostředí.

Nábytková banka pomůže třeba matkám samoživitelkám

V obou případech je princip stejný – místo toho, aby lidé starší či nepotřebný nábytek a spotřebiče odvezli do sběrného dvora nebo vyhodili u popelnice, odnesou věci do nábytkové banky, kde pak poslouží matkám samoživitelkám, rodinám s exekucemi, seniorům, lidem vracející se z ústavní či nemocniční péče, lidem z ubytoven a prostě všem, kteří si při zařízení vlastního bydlení nemohou koupit vybavení domácností. Věci se zájemcům většinou poskytují zdarma či za symbolický poplatek.

„Nábytková banka by se nám hodila i v Praze,“ napsala před rokem na sociální síti spolek Naděje, která už třicet let pomáhá (nejen) bezdomovcům a sociálně slabým v hlavním městě. „Bude záležet na výběru místa, ale věřím tomu, že během jara budeme mít jasnější plány, jak to zrealizovat,“ doplnila radní Johnová s tím, že chce, aby pražská nabytková banka otevřela už během letoška.

Magistrát totiž nyní hledá sklad, kde by vybrané vybavení domácností schraňoval a nabízel dál. Jedno dříve vytipované místo se totiž podle Ctidoma.cz ukázalo nakonec jako nevhodné. Nyní úředníci prověřují další dvě lokality. Jakmile Praha vhodné místo najde, vyzve obyvatele, aby do nábytkové banky přispívali.