Náboráři tak nabízejí vylíčení práce nejen potřebné, ale především zajímavé a různorodé, která nenudí, ale také informace o příjmu, nabídkou ubytování, rozmanitými přídavky a stabilizačními i dalšími příplatky či jinými výhodami včetně možností rekreace. K těm nejviditelnějším patří náborový příspěvek.
Oprávněně: pokud jde o šestimístné cifry, částka v řádu statisíců láká pozornost. Byť je třeba mít na paměti, že aktuální finanční těžkosti nevyřeší. Celou sumu nedostane uchazeč na ruku naráz, a už vůbec ne hned při nástupu. Jde nicméně o zajímavé částky, s nimiž je možné počítat při plánování budoucnosti.
Nejprve se vyplácí polovina
Tři sta tisíc nabízí jako náborový příspěvek Městská policie Praha. V první fázi je podmínkami smlouvy určeno k vyplacení 150 tisíc korun, druhá polovina je pak vyplácena pravidelně s rozdělením do 60 měsíčních splátek. K tomu mají zájemci o posty pražských strážníků slíben atraktivní měsíční plat, doplněný o další benefity. Například nechybí desetitisícový příspěvek na bydlení a dopravu.
Policie ČR, v jejíchž řadách mohou adepti očekávat uplatnění v širším spektru činností – však také policejní náboráři hovoří o práci „na 158 způsobů – nabízí náborový příspěvek ve výši až 150 tisíc korun. To platí pro Prahu a střední Čechy; v jiných krajích může jít i o polovinu. Příspěvek je přiznáván po půl roce – po skončení zkušení doby – a představuje závazek setrvat ve služebním poměru po šest let. Kdo nevydrží, poměrnou část musí vrátit. Policie se snaží zaujmout nejen nabídkami, ale i samotným přijímacím řízením – nově zřídila virtuální náborové centrum.
Sto padesát tisíc nabízí jako náborový příspěvek uchazečům o služební poměr i Vězeňská služba ČR. Hledá jak dozorce ve věznicích, tak strážné justiční stráže pro budovy soudů či státních zastupitelství. Vězeňská služba však nabízí i pracovní pozice, kde o předem pevně stanoveném náborovém příspěvku není řeč. Takto aktuálně hledá třeba bezpečnostního referenta pro ruzyňskou věznici nebo psychologa pro pankráckou věznici.
U vojáků je to složitější
Zájemci přicházející z civilního prostředí, jimž by se zamlouvala uniforma Armády ČR, se setkají s údajem o rozpětí náborového příspěvku mezi 50 a 250 tisíci korun. Ne ale pro každého. Pětinu sjednané částky dostanou nováčci po půl roce, oslavou roku služby je dalších 30 procent – a po dvou letech dojde na zbývající polovinu.
Výše se liší podle požadované kvalifikace a délky služebního poměru – a vše závisí na budoucím zařazení. Oceněny jsou takto například řidičský průkaz skupiny C, maturitní vysvědčení či vysokoškolský diplom. K vybraným působištím se řadí v Praze prapor Čestné stráže Armády ČR a Hradní stráž, v bližším okolí pak posádky v Jincích, kde působí dělostřelecký pluk, a v Rakovníku, kde se formuje prapor podpory nasaditelných sil. Na seznamu jsou také Strakonice či Chrudim.
Pravidla však nejsou neměnná. Od 1. srpna se k příjemcům náborového příspěvku připojí nově příchozí do všech posádek podřízených 4. brigádě rychlého nasazení (Žatec, Jindřichův Hradec a Tábor). Přesně před rokem takto přibyly jednotky vojenské policie, a to všechna působiště v rámci celé republiky. Příležitostně navíc armáda vyhlašuje speciální náborové příspěvky, pokud některý z útvarů naléhavě potřebuje doplnit početní stavy.
Hasiči nemají jednotná pravidla
Na lidi podobných schopností a zdatnosti se orientuje také nábor profesionálních hasičů. Ti nyní v Praze shánějí třeba hasiče strojní služby, přičemž k platu nabízejí mimo jiné možnost osobního příplatku, rizikový příplatek, odměnu za služební pohotovost či příplatek za používání dýchací techniky. O náborovém příspěvku však inzerát nehovoří. Že není určena pevná výše, Deníku potvrdila ředitelka personálního odboru Hasičského záchranného sboru ČR Jarmila Saranová. Pokud je tyto peníze možné získat, jde o individuální rozhodnutí.
„V některých z našich 16 organizačních složek náborové příspěvky poskytovány byly,“ řekla s tím, že jejich výše byla rozdílná.
Zcela přehledná je nyní situace u Celní správy ČR, která ještě před několika lety nabízela například v rámci středočeského náboru desetitisíce – až do výše 100 tisíc korun. V současnosti zde náborové příspěvky neexistují, řekla Deníku mluvčí Generálního ředitelství cel Vladimíra Malovíková. „Byly zrušeny v rámci úspor,“ vysvětlila.