Usnadnit první kok do policejních dveří se náboráři policejního prezidia rozhodli všem, kteří uvažují o tom, že tahle práce by mohla být pro ně; nejsou si ale něčím jisti. Ať už tím, jaké podmínky je třeba splnit, jaké jsou vlastně možnosti uplatnění – nebo třeba co přesně je čeká v rámci přijímacího řízení. Cílem je „odbourat bariéry“ i pocit, že výběr je tak náročný, že podmínky lze zvládnout jen stěží.

Svaly potrénovat, mozek nechat odpočinout

Zkušenost ukazuje, že zájemci mívají leckdy obavy z neúspěchu při testech fyzické zdatnosti – a tak lze získat nejen informace, co tyto testy obnášejí, ale i rady i s konkrétním tréninkovým plánem, jak se na ně během dvou měsíců připravit s poměrně spolehlivou nadějí na úspěch. Hlavním strašákem jsou pak psychologické testy. Není divu: na těch ztroskotá bezmála polovina uchazečů. „Je to největší procento lidí, kteří neuspějí,“ potvrdil, že jde o velké úskalí, policejní prezident Martin Vondrášek.

„Obecně platí, že projde pět až šest lidí z deseti,“ konstatoval. V minulosti jich bývalo ještě méně: podle Vondráškových slov čtyři až pět. Změna prý nesouvisí s tím, že by policie snižovala nároky; policejní prezident ji přičítá lepší práci při výběru kandidátů.

V tomto případě ale virtuální náborové centrum „psychotesty nanečisto“ nenabídne. Poskytnout testy předem není možné, připomněl Jan Chaloupka z policejního prezidia, jenž také uvedl, že se používá řada testových souborů. Speciálně připravovat se na toto testování není třeba. „Stačí přijít odpočinutí a být v pohodě,“ konstatoval Chaloupka.

O testování k uživatelům promluví virtuální psycholožka Kateřina – a hovoří stejně: je důležité přijít odpočatí a svěží; unavený člověk by dělal zbytečné chyby. Podle jejích slov si stačí přinést tužku, vodu a svačinu. Důležité je jedno, druhé i třetí; toto testování se protáhne. Nic dalšího ale potřeba není –jako pomůcka se nepovoluje ani mobil.

Virtuální Kateřina současně ujišťuje, že cílem není někoho „nachytávat“. Nejde o nic jiného než zjistit předpoklady uchazečů pro výkon práce policisty, Zda jsou emočně stabilní, osobnostně vyzrálí, zda mají schopnost zachovat klid a rozvahu – a současně reagovat dostatečně rychle a přesně… A pokud někdo neuspěje? Neznamená to konec: po dvou letech to může zkusit znovu.

Personální věci řeší virtuální Natálie

Právě samotné přijímací řízení k Policii ČR je hlavním tématem, kterému se virtuální náborové centrum věnuje, připomněla za policejní prezidium Violeta Siřišťová, podle jejíchž slov se autoři snažili pomáhat rozptýlit obavy z něčeho neznámého.

„Centrum je navrženo s cílem zefektivnit předávání prvotních informací směrem k uchazečům formou videí, informačních brožur a přímých kontaktů na personální pracovníky,“ uvedla Siřišťová. Policejní prezident ujišťuje, že na vznesené dotazy a záznamy v kontaktním formuláři se personalisté, pokud nepůjde o víkend nebo svátek, budou snažit odpovídat do 24 hodin.

Vedle virtuálního průvodce Františka či psycholožky Kateřiny se zájemci setkají i s dalšími specialisty: mimo jiné s bojařem neboli instruktorem služební přípravy Martinem, služebním lékařem doktorem Moravcem, ale i s personalistkou Natálií – a také s možnými budoucími kolegy představujícími základní policejní služby.

Od všech získávají uživatelé informace jako při skutečné návštěvě, aby si mohli udělat co nejlepší obrázek o policejní práci i cestě k ní; o tom, co policie nabízí a co požaduje.

Virtuální náborové centrum se má dále rozvíjet, aby policie udržela krok s dobou a zůstávala moderní „firmou“. Připravují se tedy další zdokonalení.

„Plánujeme implementovat nové prvky – jako je například kalkulačka na počítání fyzické zdatnosti a chytrý chatbot, který bude sloužit k poskytování informaci a odpovídání na časté dotazy uchazečů,“ slibuje Siřišťová.

Jestliže je zřízena nová adresa virtual.policie.cz, neznamená to, že by přestal fungovat dosud používaný web nabor.policie.cz; tam se zájemci mohou vydávat pro informace i nadále.

Ubytovna na Chodově, možnost stěhování

V současnosti v řadách policie působí 40 358 mužů a žen, a to na velmi rozmanitých pozicích. Podle slov prezidenta Vondráška by se ale současné stavy mohly rozšířit ještě o tisíce dalších. Třeba v Praze a okolí policie, stejně jako i další bezpečnostní složky, nicméně má na pracovním trhu velkou konkurenci.

Policejní prezident připomíná kroky, které mohou policii představit jako atraktivního zaměstnavatele. Oslovit chce především mladé lidi – a to je důvodem, proč vzniklo virtuální náborové centrum. Není ale jediným počinem.

Již od počátku loňského roku se podařilo navýšit nástupní plat, aby se přehoupl přes 30 tisíc korun – a už v prvních letech služby prý roste atraktivním tempem. Průměrný plat loni u policie dosahoval hodnoty 56 tisíc korun. Ve středu 22. května Vondrášek ohlásil, že s ministrem vnitra a dalšími partnery jedná o zlepšení finančního ohodnocení policistů. Očekává, že dostanou přidáno koncem letošního roku nebo počátkem toho příštího.

Ve vztahu k policistům působícím v Praze a okolním regionu středních Čech, tedy v centrální části republiky, také Vondrášek upozornil na loni otevřenou ubytovnu na Chodově, kde ještě zůstává dostatek volných míst. A policejní prezident míní, že se jedná o atraktivní ubytování: „Na metru, u dálnice D1 a s parkováním.“

Pracoviště policie také Vondrášek představuje jako nejhustší síť poboček, jakou nemá snad žádná firma. Neříkal to náhodou. Upozornil na možnost, že policista nemusí natrvalo zůstávat na místě, kde začínal.

„Když odslouží tři roky a splní všechny zkoušky, garantujeme, že mu do roka umožníme dělat tu samou práci v jiném koutě republiky, který si vybere,“ ujistil. Výrazně to prý může usnadnit stěhování za partnerem či partnerkou nebo třeba za rodiči.