Opatření na zimu vyjdou podle odhadu na 20 až 30 milionů korun. Postavit pro bezdomovce stany letos město neplánuje, je to podle něj dražší než ubytovny. Novinářům to dnes řekl radní Martin Dlouhý.

Opatření budou trvat od 1. prosince 2013 do 30. března 2014. „Cílem opatření je zvýšit kvalitu péče o zjevné bezdomovce v zimním období a koordinovat všechny aktivity," řekl Dlouhý.

Ambicí města prý je přimět bezdomovce, aby vyhledávali sociální a zdravotní služby nebo ubytovny a nepřespávali například v MHD. Vyřešit problém bezdomovectví však prý není v silách Prahy. „Co my slibujeme, je, že každému, kdo nás kontaktuje, tomu pomůžeme. Konec bezdomovectví nebude, to není v silách Prahy," řekl radní.

Jednou z novinek je vznik dispečinku, který bude provozovat Centrum sociálních služeb Praha (CSSP). Tady bude pět dispečerů, kteří budou v kontaktu se strážníky nebo DPP. Když městská policie či revizor vykážou bezdomovce z MHD, zavolají poté na dispečink a dispečer na místo pošle jeden ze dvou kontaktních týmů, který bezdomovci nabídne pomoc. „Pokud nepojede tým k vykázanému bezdomovci z MHD, nebude mít volno, ale bude vykonávat běžnou terénní práci," řekl Dlouhý.

Dispečink bude mít zároveň přehled, kde jsou pro bezdomovce volná místa. Číslo na dispečink ale nebude veřejné. „Budou jej mít pouze zainteresovaní, jinak by byl dispečink zahlcen," řekl ředitel magistrátního odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Tomáš Klinecký.

Stany letos nebudou

Oproti loňské zimě neplánuje vedení Prahy vystavět pro bezdomovce provizorní stany. Ty v minulosti stály třeba na Letné nebo na Rohanském ostrově. K přespání tak bude lidem bez domova sloužit loď Hermes kotvící u nábřeží kapitána Jaroše a dvě ubytovny – jedna je v Praze 3 a druhá nově v Praze 9. „Analýza ukázala, že stan je dražší než ubytovna. Přesto jsme domluveni, že kdyby nastala nepředvídatelná okolnost, stany když tak budou," řekl Dlouhý. Celková kapacita denních center je 600 lůžek, v ubytovnách je 173 míst a na lodi Hermes je dalších 233 míst.

V rámci pomoci letos v Praze přibude i noční centrum pro bezdomovce. V něj se promění denní centrum Naděje u křižovatky U Bulhara. „Cíl není lidi tu držet, ale poskytnout jim základní služby a nasměrovat je na ubytovnu," řekl oblastní ředitel pražské Naděje Jan Kadlec. Rovněž budou rozšířeny otevírací doby dalších center Naděje i Armády spásy, která budou fungovat sedm dní v týdnu.

Počet bezdomovců v hlavním městě se podle odhadů různí. Podle magistrátu je v Praze kolem 4000 lidí bez přístřeší, z nich je necelá tisícovka takzvaných zjevných, kteří žijí přímo na ulici a pro které magistrát chystá zimní péči. Podle některých neziskových organizací je jich výrazně více, do Prahy se totiž stěhují bezdomovci z ostatních regionů České republiky.