Z tisícovek žároviček tedy mnohé pohasnou, některé se vymění za méně energeticky náročné. Rovněž se zredukuje počet míst s vánočními trhy a vánoční stromy většinou tam, kde jedličku či smrček nezajistí individuální dárci, jednoduše stát nebudou.

„Situace je zlá všude, šetřit proto musí také naše radnice," říká tiskový mluvčí Prahy 4 Michal Sochor, když Deníku vysvětluje, proč výdaje za vánoční svátky budou letos sníženy na třetinu.

Čtěte také: Nehořlavý muž a miniaturní betlém, takové jsou české kuriozity

Městská část Praha 4 minimalizovala všechnu reprezentativní výzdobu na nejnižší možnou úroveň. Vzdala se například stromu před radnicí v Nuslích, nepořádá žádné vánoční trhy, ač tak přichází o tradiční setkávání občanů nad šálkem horkého svařeného vína nebo plotnou s praženými kaštany. V úsporných opatřeních přitom zdaleka není jedinou částí. Výdaje ořezala výrazně také Praha 6 a další radnice rovněž nepodlehly lákadlům přebujelých oslav zimních svátků.

Prahu 6 v uplynulých letech stály venkovní montáž, opravy, demontáž a spotřeba elektřiny přibližně 1,5 milionu korun. Letos se už počítá pouze s polovinou nákladů. Vánoční stromy darovali Praze 6 občané této městské části, jen díky tomu mohou svítit dva velké stromy na Vítězném náměstí a v Břevnově, dva menší před Píseckou bránou a ve Vokovicích.

A co na chudou výzdobu říkají místní? „Je to rozumné. Pokud budou ušetřené prostředky využity jinde, kde to skutečně potřebujeme, pak nelze nesouhlasit s tím, aby pár světelných komet a závojů na sloupech veřejného osvětlení uhaslo," říká Tomáš Tůma ze Střešovic, který zároveň tvrdí, že pro něj ani jeho jeho tři vnoučata „jedna žárovka půvab Vánoc nedělá".

Vánoční atmosféra u vás? Za kolik?

- Praha 1 vyčíslila celkové investice do osvětlení na přibližně 800 000 korun, započtena je i výzdoba stromků v horní části Václavského náměstí, na Kampě a na rohu Vodičkovy a Jungmannovy ulice. Stromy na těchto místech zajistila Městská policie Prahy 1 jako i v předchozích letech.

- Finanční náklady na vánoční osvětlení v Praze 2 představují podstatně nižší částku 329 820 korun. Světelnými prvky v kvalitě LED jsou zde vánočně ozdobeny sloupy veřejného osvětlení na náměstí Míru, budově Úřadu MČ Praha 2, ulici Bělehradská, Jaromírova, Jugoslávská, Vinohradská a vybrané stromy na 7 místech. Vánoční strom na náměstí Míru je v režii provozovatele vánočních trhů, MČ žádný vánoční strom nepořizuje. Do vánočních svátků investovala celkem 367 220 korun.

- Nejvíce za Vánoce utratí radnice Prahy 3. Nájemné vánočního osvětlení, včetně výzdoby vánočních stromů za toto období zde činí 919 900 korun bez DPH. V porovnání s minulým rokem však ušetřila, a to 58 900 korun.

- Výrazně ušetřila radnice na Praze 6. V uplynulých letech utratila za osvětlení cca 1,5 milionu korun. V letech 2011 a 2012 dochází k seškrtání výdajů na půl milionu korun. Zejména prý díky výměně žárovek za led diodové, které mají 6-8 krát nižší spotřebu.

- Do částky 415 360 korun se vešla s rozpočtem na svátky Praha 7.

- Zajímavé srovnání cen za vánoční strom nabízí Praha 9 a Praha 10. Strom v sousedství radnice ve Vysočanech přišel včetně zakoupení, bezpečného ukotvení, vztyčení, ozdoby, a nákladů na 51 385 korun. Praha 10 dostala vánoční strom darem, jeho nazdobení včetně světel stálo 90 000 korun, nutné je ovšem poznamenat, že v částce je též zahrnuta instalace mohutného betlému.