V muzeu Anatomického ústavu jsou uchovávány preparáty, které slouží ke studiu normální anatomie člověka a preparáty z oblasti srovnávací anatomie obratlovců, které umožňují poznávání jejich stavby a jejich podobnosti s anatomií člověka. Přispívají tak k pochopení zákonitostí evoluce člověka jako biologického druhu. Muzeum slouží především posluchačům lékařských a přírodovědeckých fakult, a také vědeckým účelům.

Ankylosaurus. Ilustrační snímek
Vědci objevili nový druh obrněného dinosaura. Jednalo se o býložravce

Anatomický ústav 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy ukázal veřejnosti kompletní kostru plejtváka malého. Exponát je výjimečný tím, že na jeho kostře jsou zachovány i některé jeho měkké tkáně. Kostra tohoto kytovce byla do muzea umístěna pravděpodobně už v druhé polovině 19. století, a nyní je podrobně zrestaurována. Soudobé restaurování kostry znamená i novou úpravu výstavního prostoru. Kostra je proto nově osvětlena bodovými světly, závěsný systém kolejnic, lanových táhel umožňuje přirozenější polohu kostry v prostoru, včetně jeho končetin.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

V doprovodném programu si děti mohly zkusit lékařské dovednosti na velkém plyšovém medvědovi, dospělí pak vyzkoušet brýle simulující opilost nebo užití narkotik, připraveno bylo i občerstvení a upomínkové předměty fakulty.