I přes hospodářskou krizi bude v příštím roce hlavní město hospodařit se zhruba stejným rozpočtem, jako tomu bylo letos. Na daních sice město získá v nadcházejícím roce asi o pět miliard korun méně, několika opatřeními se ale dostane zpět na částku podobnou té letošní.

K dispozici tak bude mít 48,5 miliardy korun a další 1,766 miliardy bude převedeno z letošního roku.

Utahování opasků? Jak kde

Přesto se budou takzvaně utahovat opasky, a to v podstatě ve všech oblastech. Zásadní stavby, jako je například Městský okruh či prodloužení metra A, to ale neohrozí.

Návrh rozpočtu už schválila rada hlavního města. Městské zastupitelstvo ho bude projednávat 17. prosince.

Město si zmrazí mzdy

Město například pro příští rok zmrazí své mzdy a preferovat bude strategické akce, ty méně důležité budou muset počkat.

„Naše finanční zdroje pro příští rok budou ve výši 50,3 miliardy korun. Běžné výdaje se vyšplhají na 32,36 miliardy a kapitálové na 15,27 miliardy, dohromady tedy 47,6 miliardy. Pak jsou zde ještě výdaje na dluhovou službu,“ vypočítal primátor Pavel Bém (ODS).

Skoro polovinapeněz půjde na dopravu

Nejvíce bude město opět investovat do kapitoly doprava. Ta spolkne takřka půlku všech výdajů, přesně 46 procent.

„Největší částky půjdou na stavbu tunelového komplexu Blanka, a to více než 7 miliard a dále samozřejmě na provoz a investice dopravního podniku. Dále na stavbu ústřední čističky odpadních vod. Významná část bezmála 200 milionů korun půjde na stavbu plaveckého areálu Šutka,“ vyjmenoval Bém.

Dluhy dopravního podniku

I přesto, že je financování dopravního podniku (DP) jedním z největších výdajů, neznamená to, že má společnost dostatek peněz.

Například v oblasti investic čekají DP další vážné potíže. Město vyčlenilo na nákup nových autobusů 100 milionů a na modernizaci metra 350 milionů. Jenže náklady podniku jsou několikanásobně vyšší. Už dnes má DP nezaplacené faktury po době splatnosti ve výši zhruba 900 milionů korun.

Málo peněz na opravy škol

Druhou největší oblastí výdajů bude školství, mládež a samospráva a třetí městská infrastruktura. Konkrétně na školství má ale město v příštím roce vyhrazeno jen 252 milionů korun, když ještě letos to bylo skoro 600 milionů.

„V tomto případě mám proti návrhu rozpočtu velkou výhradu. Vzdělání je velmi důležité a je nutné investovat do oprav a nových staveb školských zařízení. Proto budu usilovat o navýšení této částky,“ prohlásil zastupitel Petr Hulinský (ČSSD).

Kam půjdou peníze z rozpočtu?

  • Strategické investice: celkem 10,6 mld.
  • Městský okruh (Blanka) – 7,17 mld.
  • Městský okruh (jihozápadní část) – 860 mil.
  • Městský okruh (severovýchodní část) – 35 mil.
  • Prodloužení Metra A – 1 mld.
  • Metro D – 60 mil.
  • Ústřední čistička odpadní vod v Troji – 568 mil.
  • Protipovodňová ochrana – 500 mil.
  • Informační projekty – 445 mil.
  • Dluh města se má o něco snížit

    Město bude v příštím roce také pokračovat se snižováním svého dluhu a v červenci hodlá splatit úvěr ve výši 3,75 miliardy, částečně z vlastních zdrojů a částečně z peněz od Evropské investiční banky. Od té si město vezme 50 milionů Eur, tedey asi 1,2 miliardy korun. „Dluh města tak v roce 2010 klesne na 23 miliard korun,“ upozornil Pavel Bém s tím, že ještě v roce 2004 to bylo přes 32 miliard.

    Na investice nestrategického charakteru jsou vyčleněny zhruba tři miliardy korun. Dostane se tak například na stavbu koncertního sálu v Konzervatoři Na Rejdišti (68,2 mil.), další peníze půjdou na zahájení stavby nové budovy zdravotnické záchranné služby (40 mil.), datové centrum na Chodovci (40. mil.), integrovaný kamerový systém (55 mil.), technickou vybavenost, výstavbu sportovišť (80 mil.) či lůžka následné péče (60 mil).