Prostory má přitom od vlastníka, společnosti Incheba, pronajaté GHMP. Podle ředitele galerie Milana Buf­ky tím Krumlov porušuje smlouvu o spolupráci, poslal proto krumlovskému starostovi dopis.

Podle Bufky nemá Krumlov ani tamější kulturní středisko k prostorám, kde je epopej, žádný právní vztah. Krumlov bez vědomí galerie uspořádal tři koncerty na přelomu září a října. Bufka se prý o akcích dozvěděl až zpětně.

„Ve smlouvě o spolupráci byly definovány termíny koncertů v květnu a červnu. Nejsem proti konání kulturních akcí v těchto prostorách, ale považuji za nepřijatelné, aby se konaly bez našeho vědomí a souhlasu,“ uvedl Bufka.

GHMP chce krumlovskou expozici, v které je 15 z 20 pláten, na konci října uzavřít. Během listopadu plánuje všechny obrazy převézt do Prahy. V prosinci by se měla výstava všech obrazů epopeje otevřít ve Veletržním paláci.

Pět pláten galerie už dříve přestěhovala do Prahy. Asi dva měsíce byly na jaře obrazy vystaveny ve Veletržním paláci, nyní jsou podle Bufky uloženy v depozitáři GHMP.

Praha už několik let řeší, kde bude epopej natrvalo vystavena. V minulosti se uvažovalo o výstavbě nového pavilonu, o umístění na Výstavišti či v jízdárně na Pohořelci.

(čtk, red)